View Single Post
Eski 29-12-2014, 09:40   #75
Erdem 01
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Mum çiçeğimi 12 yıl önce yakınımızdaki apartmanda sokağa atılmış kurumak üzereyken buldum. Eve getirim bakımını yaptım. Yaşı 15 yıldan fazla olabilir. Tohumu bugüne kadar denemedim. Bir deneyeyim. Yeni bir cins yapmak isteyen merak eden denesin. Tohumu arılar yaptı çiçeğin neresi dişi erkek tozlar nerede anlamıyorum. Adana'da balkonda üzerine 3-4 saat sabah güneşi alır. Saksısını yıllardır değiştirmedim. Sadece kenarlarını açıp içine yeni toprak dökerim. Dökülen çiçek ve yaprakları tekrar toprağa karıştırırım. Sıvı gübre veririm. Çok sulamayın kuraklığa dayanıklıdır. 1 haftadan fazla su vermediğim olur. Hiç öyle gözünün içine bakar gibi yetiştirmem. Güneş ve aydınlık sağlayın çiçek açıp iyi büyür. Sebze artıklarını toprağa karıştırıp çürütür bu toprağı kullanırım. Duvara çivi çakıp ip gerdim. Dallarını bu iplere yatırıyorum. Sarmaşık türü olduğundan ipe yatırınca dallanıyor. Güneş aldığından ayda bir kez çiçek açar. Yaz boyunca 3-4 defa çiçeklenir. Bu yıl beyaz pamuk gibi böcek geldi. Çok az suya Sabun ve çamaşır suyu koyup yıkayıp temizledim. Biraz işe yaradı bazen de ilaç atıyorum. Arkadaşlar isteyince uzun çiçekli dalın en altına topraklı saksı veya toprak doldurulmuş naylon torba koyup köklendirip veriyorum. Bir ay içinde hemen kökleniyor. Dallarda kök gözleri var onları dalları kesmeden saksılayın kolay köklenir. Bazı fotoğraflarda dalları köklenmiş bitkiler gördüm sanıyorum bitkiye çok su püskürtmelerinden oluyor.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön