View Single Post
Eski 23-12-2014, 13:14   #411
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viebelle Mesajı Göster
Şimdi ne yapmam lazım o dallarla kesersem eğer cok garip bir görüntü oluşacak.

Fırsatım oldukca forumdaki bonsailer hakkında paylaşılanları okumaya çalışıyorum. Daha yolun cok başındaymışım meğer Öğrenmem gereken çok şey olduğunu fark ettim.
Samimi konuşacak olursak, marketlerde satılan bir ficus ginseng'i ne kadar güzel bir şekle getirseniz de ve ne kadar iyi baksanız da bonsai açısından değerinin neredeyse SIFIR olduğunu söylemek yanlış olmaz. Marketlerde satılan benzerleri gibi bu bitkinin de tamamen ticaret amacıyla (para kazanmak için) üretilmiş olduğunu unutmayınız.

Hem maddi, hem manevi hem de bonsai açısından esas değerli çalışmalar, uygun bir ağaç/fidan bularak veya tohum ile sizin sıfırdan başlayacağınız çalışmalar olacaktır. Zaten bonsaiyi de ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Marketten satın alınan bir bitkiyi budayıp durmak, dürüst olmak gerekirse sadece para ve zaman kaybıdır, kaldı ki bonsaiye bu şekilde giriş yapan arkadaşlarımızın çoğu, bu tür bitkileri kısa süre içerisinde kaybettiğinden daha işin başındayken şevkini kaybetmekte.

Umarım bu şevkiniz kırılmaz ve doğru yöntemlere yönelerek bizlerle bir arada yürütürsünüz bu sanatı

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön