View Single Post
Eski 19-12-2014, 21:45   #40
sader_5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Forumda mesaj yazarken kullanılan yazı renginin siyah olduğunu hatırlatmalıyım. Başka renkler bazen yazı içinde 1-2 kelimeye dikkat çekmek için kullanılır.]
Yazılar o kadar uzadı ki okuyan insalar kolayca ayırt edebilsin diye kırmızı yaptım.

Alıntı:
Black]Mantolama dediğiniz dış cephe ısı izolasyonu benim kişi olarak tavsiye ettiğim bir şey olmaktan çok, dünyanın genelinde kullanılan R değerleri üzerine kurulu bir yalıtım metodu.

"Bu ürünler" demekle neyi kastediyorsunuz bilmiyorum. Ben herhangi bir ürün kastedmiyorum, bir çok ülkede resmi standartları olan bir yöntemden bahsediyorum. İkide bir "yasaklandı" derken de neyi kastediyorsunuz, TS 825 mi yasaklandı?]
Beyefendi, elli defa yazdıgım seyleri tekrar tekrar soruyorsunuz. Batt insulation denilen yöntemin bir çok ülkede standardı vardır, Türkiye´de oluşan sıkıntı ise bu standartların uygulananamasıdır. Üretilen malzemelerin tamamı "nasıl en iyi yalıtımı yaparız" dan daha ziyade "nasıl en cok para kazanırız" mantıgına odaklanmıstır. Gel gelelim Türkiyede ki binaların cok buyuk bolumu mantolama uygulanmasına musade etmemektedir (mimarı yapılarından dolayı) yapılan yeni binalar ise surekli sorun cıkartmaktadır.

http://i.imgur.com/K90zWxt.png?1

Alıntı:
Siz şahıs olarak bir şeylere karşı, bir şeylerin taraftarı olabilirsiniz, bunu ifade de edebilirsiniz. Taraftarı olduğunuz şeyi öne çıkarmak adına taraftarı olmadığınız şeyi küçümseyip kötülediğinizde buna itiraz edip her şeyin yerine göre kullanılması gerektiğini söylemek de başkalarının ifade hakkı olur.]
Kaç defa söyledim hatırlamıyorum artık ama son bir kez daha yazıyorum. Ben dogru yerlerde kullanılan taş ve cam yünü gibi malzemeleri destekliyorum. Fakat dışarıdan binalara yarım yamalak tutturulan ve tabiri caizse çöp kalitesinde olan malzemeler ise karşıyım (Türkiye´deki uygulamaların yaklaşık %90 ı)

Alıntı:
mantolama" sevmediğim, uydurma bir tabir, TS 825'de ve uluslararası kabul görmüş standartlarda tariflenen ve R değerleri ile ifade edilen binanın ısı kaybeden tüm yüzeylerinde belirli bir seviyede ısı iletkenlik direncini elde etmede kabul edilen muhtelif malzemeler ve usulüne uygun imalat şekilleriyle, tercihan binanın ilk projesinde, yapılmamış ise olabildiğince sonradan yapılan bir yöntem.]
İşte bütün sıkıntı da burada Türkiyedeki binaların yuzde kaçı bu kanundan sonra yapıldı? Daha da onemlisi kanun cıktıktan sonra dahi kac muteahhit bu yönetmelige uygun bina yaptı?

Alıntı:
Derseniz, bizim de sizden ricamız, sadece tavanına sizin boyanızdan sürülmüş, başkaca hiç bir yalıtımı olmayan bir binanın, dıştan tamamen zarf şeklinde yalıtılmış başka bir eşlenik bina ile eşit ısıtma sistemleri koşullarında ısıtma enerjisi giderleri ve elde edilen konfor bakımından karşılaştıracak resmi veya bilimsel (reklam broşürlerinden değil) bilgi sunmanız olur.]
Ben reflektif malzemelerin hiç bir zaman bir bölgede uygulanmasının yeterli olacagını söylemedim. Soruyu soran arkadas tavana yapacagı uygulama için alternatif aradıgı için tavandan bahsettim. Reflektif malzemelerin maksimum faydayı sağlaması için duvarlar ve tavana birlikte uygulanmalıdır. Sadece tavan veya sadece duvar uygulamalarında da sonuç alınır fakat maksimum seviyede verim almak zorlaşır.

Alıntı:
Dış cephe yalıtımın "artı ve eksilerini objektif olarak araştırdıktan sonra düşüncelerinizi paylaşın" diye düşünce paylaşmaya ambargo da koymuşsunuz, ama merak etmeyin dış cepheden tam zarf gibi yalıtılmış, hiç bir ısı köprüsü bırakılmamış bir evde yaşamıyor olsaydım başıma neler geleceğini biliyorum. Üstelik radyant bariyer de kullanıyorum Tüm camlarda ev içine bakan bariyer film var. Çift cam olmasına rağmen halihazırda en çok ısı kaybı yine bu camlardan oluyor (sürpriz değil, baştan bildiğim ve kabullendiğim bir durum). Siz de objektif olarak bu bahsettiğim yalıtımın eksilerini, yerine sadece tavana reflektif boya süremekle yetinseydim elde edebileceğim artları bir zahmet yazarsanız makbule geçer.]
Ben neden ambargo koyayım size, siz bu tür ürünlerin eksiklerinden hic bahsetmiyorsunuz, google a mantolamanın yararları değilde zararları yazsanız bile an az 1,000 tane link çıkar karşınıza. Kendi evinizde bir sürü deney yapmıssınız. tahmin ediyorum ki bu konulara ilginiz var. O yuzden reflektif ürünlerini benim size anlatmam yerine siz yine bir iki deney yapıp sonuca kendinzi ulaşırsanız çok daha verimli olur diye düşünüyorum.

Herkese iyi hafta sonları dilerim.

sader_5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön