View Single Post
Eski 14-12-2014, 20:31   #1
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Nijer Guizotia abyssinica

Arkadaşlar kuşlara yem olarak verilen bir tohum olarak almıştım. Çimlendirme için kullanılan tohumlardan. Çok fazla kuşlara verilmemesi gerekiyor. Çimlendirerek kuşun çok kızması ve tüye girmesi önleniyor. Hem vitamin değeri hem de besin değeri artıyor. Yurt dışından ithal ediliyor. Ben bu tohumun bir kısmını bahçeye attım. Biraz geç kalmama rağmen hemen çimlendiler ve büyümeye başladılar.

Bana göre çiçek olarak kullanılabilecek bir bitki. Resimlerini görünce siz de hak verirsiniz sanırım. En güzel yanı başka çiçeklerin olmadığı bir dönemde olduğu için mi sanırım arılar ve kelebekler çiçeklerinin üstünden eksik olmadı.

Arılar için de polen kaynağı olduğunu düşünüyorum.

En güzel tarafı güzel bir çiçek. Bol ve yoğun çiçek açıyor. Bende çok fazla sulanmayan bir yerde yetiştikleri için çok büyümediler. Ancak 1 metrenin üzerine çıkanlar oldu. Daha küçükler de vardı. Geçen yıl yetiştirmiştim.

Tohumlarını dalları ile beraber verdiğinizde kuşlarınız çok seviyor. Dallarını bile parçalıyorlar. Kuşlar önce anlamadılar. Ancak zaman içinde muhtemelen yem olduğunu keşfedecekler.

Amerika'ya ithal edilirken herhangibir zararlının veya hastalığın gelmemesi için ısı ile sterlizasyon yapılan ürünleri alıyorlarmış. Tabi çimlenebilme kabiliyetleri muhtemelen kalmıyor. Bilen arkadaşlar herhangibir zarar ortaya çıkmaması için inceleyip yorumlarını yazabilirse iyi olur.

Name:  DSCF7506.jpg
Views: 1493
Size:  72.5 KB

Name:  DSCF7579.jpg
Views: 1284
Size:  34.3 KB

Name:  DSCF7530.jpg
Views: 1353
Size:  44.2 KB

Name:  DSCF7533.jpg
Views: 1318
Size:  42.4 KB