View Single Post
Eski 04-12-2014, 19:36   #64
birnefestoprak
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Öyle ki, aynı tohum türünü dağıtan (mesela kudret narı, pembe domates vs vs.) herkesten talepte bulunulmuş. Bir insan 3-4 farklı kudret narını niye ister ki?
Ayni tohumun (cesit ayniysa) birden cok kez talep edilmemesi iyi olur ama bunun istisnalari var:

Gecen sene dagittigim kudret nari (ben isim vererek dagitima actim): birnefestoprak

Bu da kudret nari: hafez

Bizde tohum isimlendirmesi cok gozardi edilmis bir konu. Harala gurele toparlamaya biraz katki sunmaya calisiyorum; ozellikle bu seneki etkinlikte bu konuyla ilgili duyarliligin ve bilincin arttigi da goruluyor ama bu aliskanliklari iyice yerlestirmek zaman alacak.

Cesit isminin gozardi edilip bir tohumun dogrudan bitki turu veya niteligiyle adlandirildigi cok durum olacaktir. Bir baska ornek pembe domates. Pembe domates var pembe domates var. Koken belirtilmedigi surece ayirt etmek cok zor. Ayirt edilmedigi surece de kim ayni tohumdan kac kere talepte bulunmus bunu tespit etmek cok zor. Bu yuzden, konuyla ilgili ozellikle bir uyari yapilabilir ama kisitlamaya giderken de dikkatli olmak gerekir.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön