View Single Post
Eski 03-12-2014, 20:08   #28
uyap
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Ben yeni üyeyim ve ilk defa tohum talep ettim. Hatta adres göndermeyi unutup son dakika yetiştim tabi yetişebildiysem. Sadece yetiştirebileceğimi düşündüğüm tohumları talep ettim ve sayıyı sınırlı ( onu geçmez sanırım) tuttum. Bu arada iki cins biber domates gibi sebze tohumu ben de istedim ama ilk tercihimin geleceğinden emin olmadığım için ve aynı paylaşımcıdan istedim ki dağıtım yaparken ilk istediğim elinde kalmadıysa belki diğerinde şansım olur diye.
Paylaşımcıların sayfalarında hep aynı isimleri görünce istek sayısını sınırlandırılması gerektiğini düşünmüştüm. 10 -15 istek yeterli olmaz mı. Bir de paylaşımcı 10 tohum dağıtabilirim dediyse 10 istekten sonra o tohumun talep kısmı kapansın ancak talebinden vazgeçen olursa tekrar istenebilsin. Çünkü paylaşımcı 10 kişi demiş ama altında 100 istek var. Bu durumda istek sahipleri her gördüğü tohuma saldırıyor o göndermezse diğeri diye. Bana göre istek sayısının fazla olması paylaşımcı açısından da istekli açısından da zor bir durum. Paylaşımcı elindeki tohumu daha fazla kişiye gönderebilmek için kişi başı göndereceği tohum sayısını düşürmek ya da kendinden fedakarlık edip daha fazla paylaşmak zorunda kalıyor. İsteklinin ise az tohumla o ürünü yetiştirebilme şansı düşüyor

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön