View Single Post
Eski 02-12-2014, 08:55   #80
musk
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugbab Mesajı Göster
SELAMLAR
Ben de bu ay 5 köklü bir massengena aldım. bakımıyla ilgili hiçbir fikrim yok. Forumdaki konuları tek tek okuyup bilgi sahibi olmaya calısıyorum. fakat birkaç sorun yaşamaya başladım ve çiçeğimi kaybetmekten korkuyorum.
1) massengena herhangi bir camın önünde durmuyor. yani gölgede sayılır . bu bizim iöin dezavantaj mı

2) bitki hemen ocağın yanında. fotoğrafta da görüldüğü gibi. davlumbazın calışması hava sirkülasyonu yapıp da bitkiyi etkiler mi

3) yaprakların ucunda sarı bir hale ve uc kısmında kuruma var sanıırım bu çok sulamaktan oluyormuş. ben haftada bir suladım ve 3 litreye yakın su verdim. çok mu fazla?

4)uzun olan gövde biraz eğik duruyor . nasıl dikleştirebilirim . bitkiyi bu ay aldım saksısını değiştirmem gerekir mi?

ve son olarak bitkinin yapraklarına değiyorum ister istemez bu da yapraklarda kuruma yapıyormuş galiba ben bu bitkinin yerini değiştirmek zorunda mıyım
Bana göre; Bu bitkinin çok fazla ışığa ihityacı yok ancak bitkiyi koyduğunuz yer gölge değil karanlık olmuş, Mutfak penceresinden ne kadar ışık geliyor bilmiyorum ama ne kadar gelirse gelsin o yükseklikte bir bitki yeterli ışık alamayacaktır.

Bitki evin o kısımında çok deoratif görünebilir ama bence yaşayamaz. Bitkinin güzel durduğu yer, güzel gelişeceği yer olmaz genellikle. Pencere ve hatta yukarıdan aşağı cam olan bir yer çok daha ideal olur. periodik olarak bitkiyi yerinde çevirerek her yönden ışık almasını sağlamalı.

Fırın davlumbazının bir zararı olmaz, ancak o ocak yandığında çıkan ısı bitkiyi etkileyecektir, oldukça yakın duruyor.

Sulama süresi ortama göre değişkenlik gösterir, toprak üstten kurumdıkça su verilmemeli. ( kışın 10 - 15 gün bile olabilir) 3lt su anormal fazla, yaz aylarında arada suya doyurulabilir. Bunun dışında vereceğiniz suyun alttan çıkmasına gerek yok. 1 lt bile fazla gelebilir.

Saksı durumunu bilemiyorum. Burdan kestirmek güç. Amaş u an elzem olduğunu samıyorum. belki ilk bahara...

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön