View Single Post
Eski 19-11-2014, 16:59   #237
dusunenadam
Ağaç Dostu
 
dusunenadam's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-03-2013
Şehir: KIRIKKALE
Mesajlar: 490
Sn.Sakaki,
Çok iyi anlıyorum. Doğayı katledenlerin yaptığı şeyler, öyle veya böyle bir şekilde mazur görülüyor. Mesela, şu bahsettiğiniz balıkçılar hakkında "ekmek parası peşinde, o avlamazsa nereden balık yiyeceğiz vs.gibi)

Fakat deniz kıyısına gidip olta atan bir insan çok rahatlıkla, fütursuzca eleştirilebiliyor. Oysa asıl denizi, içindekilerle birlikte gerçekten seven işte tam da o balıkçı. Aslında balık neslini kurtarabilecek potansiyeli olan yegane insan da o oltacı. Bunu kimse anlamıyor. İnsanın aklına şu geliyor: "Sen oltanla, şu trolcülerin balıklarını tutma" diye mi düşünüyorlar acaba? Malum, artık oksijenin bile parasız olduğuna sevinecek durumdayız.

Balıkçılar da gerekli elbette. Ancak insanlar şunu anlamalı. Dünyanın, her geçen gün azalan kaynaklarını daha çok ve hızlı sömürmekle, her geçen gün daha çok üretmekle ihtiyaçlar bitmiyor. İnsanlar, daha az tüketmeyi öğrenmek zorunda. Daha az tüketimle bu sorunlar aşılabilir. Enerjide dahi durum böyle. Dünyanın verebileceği kaynaklar sınırsız değil.

Ayrıca, dünyanın yarıdan fazlası kıtlık çekerken, uğraşılması, eleştirilmesi gereken doğa ve tabiat sevdalıları değil. Olmamalı. Olta balıkçılarıyla bitmedi bu yeryüzündeki balık nüfusu. Veya bonsai sevdalılarıyla ağaçlarımız eksilmedi.

Bu düzenin -kendi bile farkında olmadan- küçük bir dişlisi olup, dünyanın yaşamsal, maddesel ve düşünsel tüm sorunlarını bu sevdalılara yıkmaya çalışanlara bozuluyorum.

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön