View Single Post
Eski 19-11-2014, 15:01   #236
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn dusunenadam,

Dediğiniz gibi bu konu daha önceden çok tartışıldı ve polemiklere sahne oldu, bu yüzden ben de yazdığınız her cümleye tek tek yorum veya onaylayıcı birşeyler de olsa yazmak pek istemiyorum doğrusu

Ama şöyle kısa bir not da ben eklemek isterim:

Hobilerimden birisi de balık tutmaktır, aslında amacım balık tutmaktan ziyade serin ama fazla üşütmeyen sonbahar mevsiminde deniz kıyısında ve sabah erken saatlerde içime temiz deniz havasını çekerken o ruhu okşayan dalga ve martı seslerini dinlemek, kendimle ve doğayla başbaşa kalabilmektir.

Birkaç senedir pek gidemiyordum doğrusu, uzun bir aradan sonra ilk defa geçen ay güzel bir kayalıklı kumsala gittim. Katlanır sandalyemi açtım, oltamı attım, çayımı koydum ve denize karşı oturdum... Ancak 2-3 saat sonra ilk balığımı tutabildim, çünkü artık denizde eskisi gibi bol balık yok! Bizim buradaki birkaç sahil kasabasındaki yüzlerce Trol teknesi balıkları tüketmekle kalmadı, yuvalarını bile söküp çıkardı denizin dibinden senelerdir, Türkiye genelinde de zaten durum böyle...

Her neyse konuyu dağıtmayayım
Öğlene doğru bir polis aracı durdu biraz uzağımda, yanıma geldiler ve benden tam olarak adını veya ne olduğunu anlamadığım sarı renkli bir balıkçılık kimlik kartı sordular. Ne olduğunu anlamadım ama o kart olmadan artık amatörce bile olsa balık tutulamayacağını öğrendim.

Ertesi hafta bu kartın nasıl çıkartılacağı ile ilgili uzun prosedürü öğrendim ve kartı çıkartmak tam 2 günümü aldı; birbirinden mesafe olarak çok uzak bir çok resmi daireye gitmeniz, birçok evrak işini tamamlamanız ve çok para ödemeniz gerekiyor... Kendimi balıkları yok eden ve bu yüzden de bu hobiden uzaklaştırılmak istenen birisi gibi hissettim bir an

Ama eminim ki ne denizlerdeki balıkları esas yok eden o trol sahipleri ne de o balıkları iştahla tüketen ama nereden ve nasıl, ne pahasına geldiğini sorgulamayan insanlar kendini böyle hissetmiyor veya böyle zor muamelelere maruz kalmıyor bu memlekette!

Sanırım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön