View Single Post
Eski 14-11-2014, 17:41   #11
ykaya194
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Ceviz hasat dönemin sonuna gelindi ve önümüzdeki yıla hazırlık olarak bu günlerde gübreleme işine başlamalıyız.

2102 yılı mayıs ayında tüplü diktiğim fidanların gelişiminden çok memnunum dolayısıyla kendi deneyimlerini burada paylaşmak istedim.

Dikim: 2011 yılı ağustos ayında kepçe ile açılan çukurları 2 ay sonra 4 kürek koyun gübresi ve 4 kürek büyükbaş hayvan gübresini toprakla karıştırarak çukurları kapattım ve 7 ay sonra mayıs 2012 dikim esnasında bir havuç TSP ( fosfor) gübresini çukura serptim.

1.yıl: Kök gelişimini hızlandırmak ve biraz da azot ihtiyacını karşılamak için 2012 sonbaharda DAP ( 48% fosfor, 18%azot ) kullandım. ertesi yıl ilkbaharda ise fidan başına 100 gr üre (46% azot içerikli) ve 2 defa 100 er gr 3x15 kompoze gübre verdim. İlk yılki sonucundaki gözlemlerim: Sonbaharda verdiğim DAP gübresi kök gelişimini ve üre gübresi de yeşil ve dal aksamının gelişimini hızlandırmış olduğu.

2.yıl: 2013 sonbaharda 200 gr DAP ve 800 gr/ağaç leonardit toprak düzenleyicisi . Ertesi yıl şubat 2014 te 200 gr/ağaç DAP ve mayıs- haziran da 2 defada toplam 300 gr/ağaç üre verdim. Sonuçta, ağaçlar gayet sağlıklı ve gelişimi de gayet iyiydi ayrıca potasyum gübresine gerek görmedim çünkü fidanlar henüz meyveye yatmamıştı. Fidanlarda gerek kök ve gövde yapısı ve gerekse yeşil aksamlarındaki gelişimin iyi olduğununu gözlemledim.

Önümüzdeki sezondaki gübreleme programını şöyle planlıyorum. 300 gr/ağaç DAP kasımda verildi. Mart 2015 te 200 gr DAP, 2 kg leonardit. Mayıs-haziran 2-3 defada 150 şer gr üre ve toplam 200 gr potasyum sülfat veya potasyum nitrat ayrıca yaprak analizi yaptırarak sonuca göre mikro elementler (bakır, çinko gibi) vermeyi planlıyorum.

Yaptığım uygulama belki tam olarak doğru bir gübreleme programı olmamış olabilir ancak iyi sonuç aldığıma inanıyorum.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön