View Single Post
Eski 13-11-2014, 18:47   #23
sinanus
Ağaçsever

sinanus's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2014
merhaba yeşilim hanım.
celik olarak gelmedi köklü bitki olarak az bi torfun içinde geldi bana,geldigindetek kök 2 sürgün halindeydi sürgünler yaklasık 1,5 mt boyundalardı.yolda gelirken cok hırpalanmısdı kırılmıs kısımlarını kesip diomite diktim lakin uzun sure köklenmediler.köklü kısımı ise dikildikten sonra bi durgunluk dönemine girdi,3 ayda ancak bi kac yaprak cıkardı ve evet yapraklar daha kucuk cıkdı.
daha sonrasında türü riske atmamak için bayagı bir celik aldım.akvaryum denememden sonra ciddi bi gelişme gosterdi.
fakat bir kac hatamı sonradan farkettim.birincisi gelen bitki direk bahce ve tayland gibi bi yerden olunca ısı,nem ve sıcaklık farklılıgını gec farkettim.
ikincisi bizim iklimimiz daha degişken olmasından kaynaklı durumları gozardı etmem.
ve bir diger nedende celikleri köklendirirken genelde hepimizin yaptıgı hatalardan birini yapmamdı oda sudur ki celiklerin sadece ustunu kapatıp hava sirkulasyonunu saglamamak ve bitkinin sadece yesil kısımlarını kapatıp kökü ayrı degerlendirmek.
yani kök ve yeşil kısım bir arada kapatılırsa ısı farklılıgı ortadan kalkıyor.

su an ana kök dısında 4 adet daha saksıda dikili olan var ve su aralar hepsi yeni filiz veriyorlar.
bu arada bitkinin bende bulunma suresi yılını doldurmadı.

yardımcı olabildiysem sevinirim,ayrıca gelişimlerini aktarmaya devam edecem.

sinanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön