View Single Post
Eski 04-11-2014, 15:29   #9
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anily Mesajı Göster
Hazır toprak ve kompos besini arkadaşlar ücreti mukabil gönderirse çok mutlu olurum.
Bu mesajınızı anlayamadım sn anily.
Hangi arkadaşlar, neden ve nasıl?

Yukarıdaki
Alıntı:
Günler aylar yıllar ne kadar çabuk geçiyor.
Bu adayda toprak ve saksı değişimi yapmadım. Dal ve yaprak gelişimi nerdeyse hiç olmadı. Yavaş gelişiyor. Hızlandırmak için toprağını değiştirmeyi düşünüyorum. Hazır toprak ve kompos besini arkadaşlar ücreti mukabil gönderirse çok mutlu olurum.
mesajınızdan önce de Zeytin adayınızın başlığınızda şöyle demişsiniz:

Alıntı:
Bu adaya iyi bakamıyorum. Zaten yavaş büyüyor. Devamlı bir zararlı yapraklarını yiyip bitiriyor. Çok sağlıklıda görünmüyor.
ve diğer ardıç adayınızın başlığında:
Alıntı:
Bu adayı sulama eksikliği sebebi ile yaz ayında kuruttum malesef.
Kusura bakmayın ve beni yanlış anlamayın ama bonsai bu demek değil; kendinize yanlış bir uğraş seçmişsiniz gibi görünüyor. Hadi diyelim ki bir arkadaşımız size özelden ulaşıp bir şekilde gübre, toprak karışımı, vs. gönderdi. Peki ağaçlarınızı kim telleyecek, budama ve biçimlendirme uygulamalarını, saksı değişimlerini kim yapacak, kim sulayacak?

Eğer zamanınız yetmediği için bu tür işlere yetişemiyorsanız (ki elbette olabilir, çoğu insanın günümüzde en büyük sıkıntısıdır bu), vereceğiniz en doğru karar ya bonsai adaylarınızın sayısını minimuma indirmek ya da bonsai yerine daha az zaman alan başka bir hobi ile ilgilenmemek olacaktır.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön