View Single Post
Eski 30-10-2014, 12:54   #22
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
11 ekimde köye giderken Bursa'da Kadıoğlu Makina'ya gittim..Orada yetkili mühendis Hasan bey ile uzun uzun görüşüp zeytin hasat makinalarını inceledim.

Kadıoğlu Makina, kendi geliştirdiği yerli zeytin silkeleme aparatını Secho, Castor, Oleamac benzinli motorlara uyumlu olarak satıyor..Castor ve Oleamac motor olunca fiyat yükseliyor..
Ben oldukça güvenilir Çin malı Secho marka motoru tercih ettim..Secho motor + Kadıoğlu silkeleme aparatı ve yedekleriyle birlikte 9 taksit yaparak toplam 1550 liraya satın aldım..
Aparatın motora montesi çok basit..
Motor bağlantısı yanındaki noktaya haftada bir, aparatın ucundaki noktaya ise her sabah kauçuklu gres pompaladım..

Yaşım 60 olmasına rağmen sırt motorlu silkeleme makinası beni pek yormadı..

Aparatın kanca genişliği 35 mm..
Kancayı 2-3 santimlik dallara geçirip 5-10 saniye tetiğe bastığımda oldukça iyi silkeleme yapıyor..Fakat daha ince veya daha kalın dallarda düşen zeytin taneleri azalıyor..

Bir de dalın en ucundaki uzun ince filizlerdeki zeytinlere titreşim az gittiği için zeytinleri düşürmüyor..

%95 oranında hasat sağlanır diyorlar ama benim edindiğim izlenime göre hasatta toplam %60 cıvarında bir silkeleme sağlıyor..Çünkü, zeytin ağaçlarında sadece 2-3 santimlik dalların yanısıra 1-1.5 santim kalınlığında birçok dal var..Makina bunlarda işe yaramıyor..El tarağı ile toplanması gerekiyor..

Herşeye rağmen bana işçilik maliyetinde ağacın yapısına göre %40-60 oranında bir tasarruf sağladığına inanıyorum..
Gelecek yıl ağaçlarımı budarken kanca geçirilecek noktaları açıp temizleyeceğim, yani budayacağım..Çünkü, tam kancayı geçirmek istediğiniz noktanın üzerinde ince bir filiz veya dal bunu engelliyor..

Üzüldüğüm bir nokta da şu: Ben kendi dükkanlarına gittiğim halde ve tırpan aparatını da almaktan vazgeçtiğim halde onca zorlamama ve ısrarıma rağmen bana asgari 1550 liradan sattıları bu makinayı bugün facabook'taki sayfalarında tırpanı dahil 1450 liradan sattıklarını görünce üzüldüm, hatta gücendim.
Aynı makinanın ZiraiDepo'nun ilanlarında 1400 liraya satıldığını görünce biraz daha kırgınlığım arttı.

20 gün içinde nerdeyse 200 lira ucuzlayan bu makinayı bana 1550 liraya sattıkları için buradan yetkili mühendis Hasan beye teessüflerimi bildiriyorum.

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön