View Single Post
Eski 07-03-2014, 17:29   #3
-Esin-
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Bir diğer lithopsum ise Lithops salicola

Bunun Cole numarası konusunda biraz daha şüphedeyim, acaba C086 - Lithops salicola maculata mı diyorum. Bendeki açıkça görüldüğü üzere üstü noktalı ve salicola cinsleri içinde noktalı form yalnızca bu (maculata : noktalı) ama renk itibariyle çok benzetemedim. Yine bir deneyimli göze ihtiyaç duyuyorum

Name:  IMG_76352.jpg
Views: 839
Size:  41.5 KB
Name:  IMG_76262.jpg
Views: 909
Size:  53.8 KB

Lithops salicola da kolay yetişen ve sahibini üzmeyen bir lithopsmuş. Hatta suya en dayanıklı lithops olarak yorumlanıyor. Çabucak kümelenmeye yatkın olduğu, ana bitkinin dibinden yavru lithopsların görünmesinin hiç de ender rastlanan bir durum olmadığı belirtiliyor. Doğal habitatında 350 tanesinin birarada olduğu büyük bir salicola kümesi bile görülmüş. Başka birçok lithops türünün öldüğü sıklıkta bile yaşamını sürdürmeye devam ediyormuş. Her ne kadar onyıllar sürse de ana koloni 25 cm çapına çıkabiliyormuş Tuzlu topraklara daha dayanıklı bir tür. Çiçekleri büyük ve beyaz

Bu lithopsun henüz eski yaprakları tamamen kurumamış olduğu için hiç sulamadım ama aldığım yerde sulanmış, toprağı nemliydi. Lithopsların susuz geçen kış dönemlerinden sonra hepsinin aynı zamanlarda sulanmaya başlanacağını okudum ama şu durumda bu lithops sanırım ki bir süre daha sulanmamalı. Belki de biraz erken sulanmaya başlandığı için eski yapraklarını atamamış olabilir mi? Bir de çok yaklaşınca duyulabilen pek hoş olmayan bir koku mevcut. Acaba çürüyor mu diyorum ama üstten görünen kısım gayet iyi duruyor, bir belirti yok. Bu konuda lithops severlerden yorumlarını bekliyorum

-Esin- Çevrimdışı   Başa Dön