View Single Post
Eski 24-10-2014, 03:49   #23
inch
Ağaç Dostu

inch's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
fırın tabanına 2 cm lik taş yünü plakası koydum. üzerine 5/1 oranında (5 ölçü vermikülit-1 ölçü çimento), 12 cm kalınlığında vermikülitli harç attım. üzerine 2 cm kalınlığında şamot harcı (1 ölçü şamot 1 ölçü kireç 1 ölçü çimento 3 ölçü elenmiş dere kumu) döşeyip, onunda üzerine 5 cm kalınlığında ışıklar tuğlanın ateş tuğlalarını şaşırtmalı bir şekilde döşedim.
ayrıca kubbe örümü için (yarıçapı 60 cm) mastar hazırladım. internette bir sürü profesyonel örneklerinden esinlendiğim aleti şu şekilde yaptım:
kamyoncuların "kasa işkencesi" dediği kasaları sıkıştıran, iki ucu ayarlamalı aleti sanayiden aldım. bir ucuna başka bir yerden aldığım, 360 derece dönebilen sandalye tekerleğini kaynak ettirdim. diğer ucuna 5x5 cm lik birbirini 90 derece kesen sac eklettim. resimde daha iyi anlaşılıyor.
oturma alanının üst döşemesini siyah bazalt taşlardan alıp kestirdim. hesapların hepsi daire hesabı olacak şekilde, ön uçları dar arka uçları geniş kestirdim. kesen adam, ateş çukurunun ön ucunu 8 cm yerine kafasına göre 8,5 cm 9 cm filan kesmişti (işçilerle ve ustalarla uğraşmak zor. ne zaman başında olmadığım iş olsa hatalı oluyor.) 22 taşta 1er cm oynayınca 22 cm eder. 55 cm'lik çukur çapı da 77 cm ye çıkar. aralarından 6 taneyi seçip, ön ucunu 1 cm, arka kenarını 13 cm yaparak simetrik şekilde döşetip hatayı kapattım.

Eklenen Resimler

inch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön