View Single Post
Eski 23-10-2014, 09:34   #1
lilpar76
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
lilpar76 / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir:Bakü.

Bahçenin büyüklüğü*:80 kvadratmetrlik küçük bir bahçe.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk*vb*koşulları*:Kışda az güneş alıyor.Yazda çok az bir hissesi 5-6 saat güneş görüyor.Aşırı şekilde kuzey ve kuzey doğu rüzgarı alıyor,tuzlu.

Bölgenin*Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki*yeri*:9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama*vb)*:Konut.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?*:Hiç işlenmemiş, meylli, toprakaltı kayalık olan,ham toprak.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?*:2005-ten beri.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?*:Hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var
mı? Varsa ekleyiniz*:Yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)Kişisel.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuzvb.) nelerdir?Yapay şelale ve çardak var,evle, sınır duvarı arasındakı, ensiz, yer sebzelik.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?*:Her mevsime ait olan çiçeklerle dolu, daim yeşil kalan bir bahçedir hayalimdeki.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)*:
Bir kaç meyve ağacı dışında genelde çalı ve çalı tür bitkilerim var.
Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?*:Avokado ağacım var.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?*:Hepsinin ayrı bir yeri var.

Üretim,çoğaltma yapıyor musunuz?*:
Evet.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?*:8 tonluk su deposuna otomatik olarak şebeke suyu doluyor.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?*:İhtiyacımız olan kadarını kullanıyoruz.

Toprak özellikleri*:Yerli toprak kireçli,ilave ettiyimiz de killi olunca sonuç kötü.

Kompost yapıyor musunuz?*:Hayır.Ama artık,yapmaya kararlıyım.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?*:Hem de çok oldu.Öncelikle,yanlış toprak karıştırmamız oldu.Onun içindir ki,kaç ,yıllık bahçe olmasına rağmen ,yine de bitkilerin,ağaçların yerini deyiştirmekle,iki yıldan bir yeni çim ekmekle uğraşıyorum.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?*:Yapmıyorum.

Bahçeniz organik mi?*:
Yalnız çimlere kimyasal gübre veriyorum.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?*:Azotlu gübre kullanıyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?*:Yoklar.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?*:Hortumla yağmurlama yapıyorum.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?*:Dağ yok,ama denize yakınız.Genelde bahar aylarında deniz taraftan esen soğuk rüzgar bitkilere zarar veriyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?*Yaklaşık,bir yıl önce, internette çiçek resimlerine bakarken farkettim ağaclar.neti.Ne zaman bir sorum olsa hemen, tıkladım,saatlerce bilgisayar önünde kaldım.Hayatımda görmediyim, ismini bile duymadığım bitkiler, çiçekler gördüm.Aceba, bunlardan Baküde varmı,bulabilirmiyim diye düşündüm..Bazılarının resmini telefona kopyaladım ve çiçekçilere koştum.Çoğu çiçekçi, bunlar yurtdışında oluyor, buralarda aramayın, bulamazsınız , dediler.Sağolsun, birisi, Bakü dışında bir seranın adresini verdi.Eşımle hemen oraya gittik ve bir çok bitki ve cicekleri orada buldum.Ve bahçemi yeniden yapmaya karar verdim.iyi ki,ağaclar.net sitesini tanımışım. Bu sitede bitkilerle ilgili çiçeklerle ilgili her konuda bilgi bulmak mümkün.Artık, boşuna uğraşmaktan, yorulmuştum. Hatta bahçenin tümüne komple taş döşetmeyi ve yalnız sınır duvarı diplerine leylandi dikmeyi düşünüyordum.Bahçe sayfamda göreceyiniz görüntüler 20014 ün ilkbaharında yeniden başladığım bahçemin görüntüleri.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?*:Hayır.

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön