View Single Post
Eski 20-10-2014, 22:18   #400
capsaicin
Ağaç Dostu
 
capsaicin's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-07-2012
Şehir: Eskişehir
Mesajlar: 216
Bu arada ciddi acı biber deneyecekler mutlaka tok ve dolu mideyle deneme yapsınlar mide sağlıkları için. Bibere acılık veren capsaicin biberin iç kısmındaki beyaz kısımlarında olur. Bunlar sapa doğru kısımlarlarda yoğunlaştığından biberin ucundan tadına baktığınızda az acı zannedip yemeğe devam ederseniz sapa doğru gittikçe biberin daha acılaştığını görürsünüz. O yüzden yavaş ve dikkatli.

Yanınızda yoğurt bulundurun. Süt de olur. Asitli meyveler de midenize fayda edebilir mandalina, portakal gibi. Su bir işe yaramaz. İçerseniz midenizdeki acı suyu seyrelterek miktarını arttırır daha uzun süre acı çekersiniz. Habanero gibi şeyler yiyenlerin çok kısa sürede 2litre süt için, bir kap yoğurdu yiyeceklerini söyleyebilirim.

Zaten çok acı biberlerde yediğiniz, içtiğiniz midenize acıya dönüşür, ağzınızdaki tükürük dayanılmaz acıya dönüşür, kontrol edilemez tükürük salgılanır. Hıçkırık başlar. Dil ve dudak uyuşur ve şişer, net konuşamazsınız. Yutmayın bir yere tükürün yoksa bu tükürük midenize aşırı acı olarak iner. Göz yaşlarınız ve teriniz çok acı olur. Akan gözyaşınız gözünüzü yakar. Teriniz tırnak aranızı yakar. Ani olarak vücut ısınız çok artar. Kalbiniz hızlanır. Vücut ısınız çok arttığı için orta soğudu zanneder üşümeye ve titremeye başlarsınız. Gözleriniz kararıp, mideniz bulanabilir, bayılacak gibi hissedebilirsiniz. Buraya kadar olanlar sorun değil bu kısa sürer yarım saat en fazla. Sonra geçti zannedersiniz ondan sonra mide ağrıları başla o kötü. Mide ağrımasa hiç sorun değil. Belli kişilerde tuvalet zamanı da hoş şeyler olmayabilir. Sedail komşunun da dediği gibi biz ne kadar desekte siz gene deneyeceksiniz, o zaman bizi hatırlarsınız. Haliniz şuna banzeyecek :P

Habanero challenge destroys bald guy, Hot pepper for 20$ - YouTube

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön