View Single Post
Eski 16-10-2014, 22:32   #1
aleydi
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
aleydi / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :Eskişehir /karabayır

Bahçenin büyüklüğü :600 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :şehre göre 5_6 derece soğuk olabiliyor .yazın bol güneşli

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :7a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :arsa olarak satın aldık .hiçbirşey ekili değildi .önce evimizi yaptık sonra bahçe düzenlemesi.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : tamamen kendi seçimlerimizle oluştu .

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel ) eşim çalıştığı için pek vakti olamıyor ,ben ilgileniyorum ..

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?sebzelik mevcut , süs bitkileri ,ağaçlar

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : kaya bahçesi ve süs havuzu yapmayı çok istiyorum

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :
ıhlamur
iğde
ceviz
dut
armut
elma
vişne
kayısı
armut
can erik
japon eriği
nektarin
asmalar
böğürtlen
mavi ladin

SEBZE :
domates
biber
salata
kabak
bal kabağı
kavun
çilek
pembe domates
çeri domates
altın çilek

SÜS BİTKİSİ :
sardunya
sakız sardunya
gül
saksı gülleri
gladyatör
lale
sümbül
begonya
sarmaşık güller
sarmaşık
yıldız çiçeği
akşam sefaları
top kadife

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : en sevdiğim sardunyalar

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : evet sardunya çoğaltıyorum ,sebzeleri tohumdan çoğaltıyorum ,gül çelik yoluyla çoğaltmaya başladım ..

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : kuyu suyu kullanıyoruz

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : damlama sulama ,otomatik yağmurlama yaparak su tasarufu sağlıyoruz ..

Toprak özellikleri : taşlı ,kireçli

Kompost yapıyor musunuz? :

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : asmaları ve gülleri çok yol ve duvar kenarına ekmekle hata yapmışız .çok büyüyceklerini hesaba katmadık ..

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : genellikle mücadele yöntemlerini bu sitedeki formlardan çok şey öğrendim ,emeği geçen ve katkı sağlayan herkese çok tşkediyorum ..

Bahçeniz organik mi? : doğal gübre dışında gübre kullanmıyoruz ,domates ,biber ve salatalığı tohumdan üretmeye çalışıyorum ..

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : koyun gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : bu sene yeşil bit ve salganyoz çok fazla vardı .. özellikle güllerime ok zarar verdiler ..hergün elle tek tek temizleyerek ve sizin önerdiğiniz arap sabunlu karışımla , bir fireyle atlattım

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :bitkiler için damlama ,çim alanı otomatik yağmurlama sulama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : açık alan fakat Eskişehir in kışları çok sert iklimi var

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : iyi ki bahçeli bir evde yaşıyoruz
Tetanoz aşısı oldunuz mu? : malesef hayır

Eklenen Resimler

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön