View Single Post
Eski 20-10-2014, 13:55   #29
metulen
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Merhabalar.
Bahçemdeki çimleri iyiden iyiye kaybettikten sonra nihayet kolları sıvamaya kararverdim ve öncelikle çim var diye yapamadığım bahçe hortumunun olduğu duvara kadar yol yapmaya karar verdim (Yaklaşık 2 - 3 metre) . Sitemizde kullanılmayan 16- 20 adet doğal taşı kullanacaktım yani para vererek seçip alma şansım yoktu. Bahçe yolu yapacak arkadaşlara fikir olması açısından resimleri burada paylaşıyorum.

Bahçedeki yolu Şiledeki bir peyzaj firması yapmıştı. taşlar sürekli oynuyordu ve iyice toprağa gömüldüler. Bir ara onları da yeniliycem. Benim yaptığım yolu bu peyzajcı müsvettisinin yaptığı ile karşılaştırmanızı öneririm. Amatörcede olsa uğraşılınca, parayla yapılan işten çok daha iyi sonuç çıkabileceğini gördüm.

Önce bulduğum taşları dizerek yol için fikir edinmeye çalışıyorum. Bu dizilimi beğenmedim.
Name:  image_3.jpg
Views: 48342
Size:  59.9 KB

Bu dizilimde karar kıldım:
Name:  image_2.jpg
Views: 46374
Size:  58.5 KB

Taşların izdüşümünü alıp toprakta yerlerini eşiyorum ki sağa sola kaymasınlar.
Name:  image_4.jpg
Views: 45813
Size:  62.7 KB

Direnaj ve çamura gömülme gibi sorunları halletmek için de taş altlarına biraz kum koydum. Fazla koyunca taşlar kayabiliyor. Dikkat etmek lazım.
Name:  image_5.jpg
Views: 45416
Size:  64.1 KB
Son olarak yolun bitmiş hali. Altta paralel görülen ise peyzajcının yaptığı yol.
Name:  image_6.jpg
Views: 45557
Size:  55.9 KB

metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön