View Single Post
Eski 20-10-2014, 00:38   #6
Othman
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2014
yorumlar için teşekkürler. biraz şevk kırıcı ve karamsar olsa da evet ürün fiyatı tüm hesapları altüst edebiliyor. çok mantıklı bi hesap mantıksıza dönüşebiliyor. ben imara açılmamış tarla alıp imara açılmasını beklerken fındık üreteyim diyorum. fındıkla geçinmeye çalışmıyorum. Boş tarlayı alıp fındık diktikten 5 yıl sonra dönüm fiyatı 2ye katlanıyor.mesela batı karadenizde sahile max 5km uzakta dönümü 10bin liraya düz arazi tarlalar varken, 3-5 yaşındaki fındık ağaçlarının olduğu köydeki engebeli arazilerin dönümüne 20-24bin lira istiyorlar. kimisi de 2b arazisini satmaya çalışıyor. bu açıdan düşünüldüğünde yine bana mantıklı geliyor. sonuçta boş arsa alıp değerlenmesini bekleyeceğine ürün alıyorsun. en iyi gayrimenkulun kiradan parasını çıkarması 15yıl..o da enflasyonu,masrafları ve dairenin boş kalma ihtimalini gözardı edersek.bu açıdan fındık hala mantıklılığını koruyor bence.şuanki fındık fiyatı 13lira, bu kışın belki 15leri bile sollayacak. dolar 2,3leri zorlarken fındığın 5tl ye dönmesi de zor gibi.çok aceleci davranmamakta fayda var gibi gözüküyor.

Othman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön