View Single Post
Eski 18-10-2014, 04:45   #64
modelci
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn merlict çok haklı.
Ucu çıkarmak yeri geldiğinde kolaylık sağlayabilir ama sanırım bunun için çok profesyonel olmak ve eli yatkın olmak gerekiyor, ayrıca çok da tehlike arz eden bir durum.

Merlict'in dediği gibi o uç bir dayanak/sabitleme noktası sağlıyor ve yanlış işler yapmanızı bir şekilde önlüyor.

Şu anda heykel yapıyorum, heykel bittiğinde ağaçlara ancak o zaman başlayabilirim, çünkü gerçekten güçlü ve kontrolü zor bir alet.

Sn sagol'un dediği gibi kesinlikle el yatkınlığı kazanılması gerek aksi halde ağacınıza ve daha da kötüsü kendinize zarar verebilecek potansiyele sahip bir alet. Geri tepme yaptığı anda bocalıyabiliyorsunuz, en tehlikeli an işte bu nokta
konu hortlatma gibi oluyor ama,
bu bosch el frezesi bence bonzai gibi ufak ve narin bir iş parçası için çok çok güçlü bir makina. bu el frezesiyle demir ve çelik alaşımları taşlıyoruz. profesyonel olarak bu aletlerle çalışmayan biri için çok tehlikeli. ben gençken bu el frezesiyle çalışırken 6mm çapındaki ucu sol avucuma girmişti

bunu yerine dremel benzeri küçük gövdeli makinalar kullanın, kazara sıkışma falan olursa oluşan momenti yenebilecek gücünüz olur.

yukardaki bir iki örnekde kullanılan uçlar hakkında; bu aletler elde serbest kullanılırken 2 veya 3 ağızlı risklidir. tam istediğiniz hareketleri yaptırmak için daha sıkı tutmanız gerekir, buda rahat çalışıp sanat yapmanıza mani olur.

buna çözüm olarak çok ağızlı, burnu küt veya küre uçlar daha keyifli ve güvenli çalışma sağlar.

örnek olarak link ve fotoğraf ekliyorum.

ayrica farklı bir tarz aletinde videosuna bakmak isteyebilirsiniz, "wood carving too" denilen bu alet daha güvenli
elektrikli ahşap oyma kalemi olarak aratabilirsiniz, çin mali muadil denk gelirse çok ucuza alınabilir.
Proxxon Oyma Kalemi 28644 MOS.FLV - YouTube

http://www.pferd.com/images/WZH_21_202_72dpi_tr.pdf

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1277305099_adem.jpg (16.3 KB, 234 views)
modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön