Konu: Andora
View Single Post
Eski 17-10-2014, 08:51   #18
Andora
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Dilimli Bal Kabağı

Name:  20141016_194943_LLS-1.jpg
Views: 1134
Size:  33.7 KB

Name:  20141016_195118_LLS-1.jpg
Views: 949
Size:  43.6 KB

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Bal Kabağı
Tohum çeşit adı: Dilimli Bal Kabağı
Tohum kaç yıldır sizdedir : Bu 1. yılıdır.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tekirdağ
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Akrabalardan
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Gübreleme yapılmadı
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Herhangi bir ilaçlama gereksinimi olmadı
Hasat yıl ve ayı: 10/2014
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu tosuncuk 12 kg. 'dan azıcık daha ağır olup elimdeki tek bal kabağıdır. Çapını ölçmek için mezurayı bulamayınca büyüklüğüne dair fikir sahibi olunabilsin diye önüne standart bir su bardağı koyarak fotoğrafladım.

Küçük bahçe yetiştiriciliği için pek uygun olmadığını düşünüyorum, fazla sayıda ve metrelerce uzunlukta kol atan bir cins olup kontrolü biraz zordur. Verimli bir çeşittir. Aslında tek kök bir aile için yeterli olur. Bizim akrabalar bahçeye gereğinden fazla tohum atınca bahçenin o bölümü kabaklar tarafından istila edilip yürünemez duruma geldi. Attığı kollar sebze yalaklarını bayağı bir taciz edince çok sayıda kolu kesip atmama rağmen 20 kadar balkabağı büyüdü. Hasat zamanı geldiğinde ve kabaklar kaldırıldığında ise içlerinin bu yılın yağışlardan sonraki ikinci büyük sorunu olan fareler tarafından afiyetle yenildiği görüldü. Sadece 4 kabak sağlam kurtarılabildi ve benim payıma da yukarıdaki kabak düştü.

Bu bitki için tohum miktarı talebe göre sınırlı olabilir.

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön