View Single Post
Eski 11-10-2014, 22:54   #36
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Sayın Miço; Arılar ilk anda keşfettikleri su kaynağını tercih ediyorlar. Arkadaşımın babasının 55 kovan arısından başka bir yere nakli gerçekleştikten iki gün sonra tam ortalarına koyduğu büyük bir bidon, musluktan damlayan su ile oluklu tahta üzerindeki suya hiç bir arının geldiğini görmedim. Arılar çok daha uzaktaki çeşmeden akan sudan ihtiyaçlarını gideriyorlardı. Göletin üzerini bir süre kapatıp su içmelerini önleyebilirseniz arılar yeni su kaynağına gideceklerini düşünüyorum. Su kaynağını kovanlara en yakın yere koyabilirseniz en az enerji ile su ihtiyaçlarını gidermesini sağlarsınız. Arılar yeni yere taşınacaksa önce su düzeneğini kurup daha sonra arıları nakletmek en güzeli.

Ultrasonik kovuculardan yurt dışından getirtip kullanan bir çiftliğe gitmiştim. Farenin çimi çok sevdiğini onu önlemek için kullanıyorlardı. İlk kullandıklarında işe yarayan sistemin belirli bir süre sonra işe yaramaz hale geldiğini, farelerin sese alıştığını söylemişlerdi. Sistem sadece fareleri değil, başka hayvanların da dengesini bozduğunu, tavuk, kaz, ördek gibi kümes hayvanlarının yavru çıkarmaya bile teşebbüs etmediğini anlatmışlardı. Tabi bu en az 20 yıl önceki durum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön