Konu: yağmur
View Single Post
Eski 02-10-2014, 00:04   #6
yağmur
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Little Fingers Patlıcan

Name:  patlican00003.jpg
Views: 846
Size:  29.5 KB

Name:  patlican00004.jpg
Views: 810
Size:  58.9 KB

• Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık.
  • Tohum kaç yıldır sizde: Bir yıldır.
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kocaeli
  • Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2013-2014 etkinliğinde sayın bahceden
  • Kullanılan gübreler : Keçi ve solucan gübresi, gübre şerbeti, EMA
  • Kullanılan ilaçlar : Kullanılmadı.
  • Hasat yıl ve ayı: 2014 Temmuz'dan itibaren
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: En sevdiğim çeşit bu oldu. Ufak olsalar da çok verimli ve lezzetli bir çeşit. Salkım şeklinde, 3lü 4lü ürün veriyor. Kabuğu oldukça ince olduğu için soymadan dörde bölüp yemeklerde kullandım, kızartması da güzel oluyor. 10 cm olduğunda toplanabilir, bırakırsanız 15 cm kadar ince uzun ürün veriyor.
  • Yetiştirme özellikleri:
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart başından itibaren torfta çimlendirilip mümkünse şaşırtma yapılmalı, daha sonra bahçede asıl yerine dikilmelidir.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.):Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. İklim gereksinimleri: Özel bir isteği yok, güneş alan bir yer olması yeterli.
  4. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Patlıcanın büyümesi durup iyice sertleştiğinde tohum alınabilir.
NOT: Sayın bahcedenn'in geçen seneki katalog bilgileri aşağıdadır. Fotoğraf sayın bahcedenn'e aittir.

Alıntı:
Bitki tipi ve gelişim durumu: Yerim olmadığından dolayı sadece tohum elde edebilmek için saksıda yetiştirdim. Bitki bahçe ortamında yetişseydi daha iyi verim alabilirdim. Üzerinde bir sürü salkım halinde çiçek olmasına rağmen 10 günlüğüne tatildeyken düzensiz sulamadan dolayı bitki strese girip üzerindeki henüz meyve tutmayan tüm çiçekleri döktü. Sadece 3 meyve alabildim. Ama bitki hakkında genel bilgilere baktığım zaman çok verimli bir çeşit olduğu söyleniyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Salkım salkım siyahımsı koyu mor renkli meyveleri vardır. Ürünün meyveleri parmak büyüklüğüne geldiği anda hasat edebilirsiniz. Büyümelerine izin verdiğiniz anda tadından ve yumuşak dokusundan hiçbir şey kaybetmeyen bir çeşittir.
Tohum paylaşımı 10 kişiyle sınırlı olacaktır.

Diğer türlerle çapraz tozlaşmış olabilir, bilginize.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön