View Single Post
Eski 30-09-2014, 09:12   #2
Sakaki
Ağaç Dostu
 
Sakaki's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-06-2010
Şehir: Adana
Mesajlar: 4,815
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dihyesezen Mesajı Göster
Merhabalar,daha önce konuyu yanlış yere ve yanlış şekilde açmışım o yüzden buraya tekrar açıyorum.Bu bonsai adayı bugün hediye olarak,geldi bonsai meraklısı biriyimdir ancak kafama göre bulamadığımdan alamamıştım daha önce.Fakat kaynak taraması yaptım diyebilir az çok birşeyler öğrensem de yardımınıza ihtiyacım var:
1-Etikette ficus ginseng diyor ama ben pek benzetemedim,sizce türü nedir?
2-sulama ve güneşlenmesi nasıl olmalı?
3-yapraklarının bazıları delik bazıları da azıcık kararmış bunlar neden olmuş olabilir ve bunları hemen kesmeli miyim?
4-Budama işine hemen girmek istemesemde bazı ince dalları 15 cm kadar uzamış durumda ne zaman budamaya başlasam acaba?
5-Toprağında 1-2 cm boyunda incecik solucan gördüm,doğasını bozmayayım diye ellemedim ne yapmalıyım?Birde ufacık bir böcek görür gibi oldum ama bidaha göremedim.
6-Yaprakları ince soluk kağıt gibi geldi bana biraz daha parlaması(yani daha sağlıklı görünmesi için)ve etli olması için ne yapmam gerekir?
Teşekkürler
Merhaba, aramıza hoş geldiniz sn dihyesezen.

Öncelikle bitkinizin türü Kurtbağrı (Ligustrum), ben gerekli düzeltmeyi yaptım başlıkta.

Son sorunuz dışında diğer sorularınızın cevapları bonsai bölümümüzdeki ilgili başlıklar altında zaten mevcut ve daha önce sorulup cevaplanmış konular, dolayısıyla bunlar hakkına bilgi için bonsai bölümünün altındaki başlıklara bir göz atarsınız gerekli bilgileri edinmiş olursunuz:

http://www.agaclar.net/forum/yeni-ba...r-icin-yardim/
http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/
http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/
http://www.agaclar.net/forum/bonsai-...ri-ve-aletler/

Yaprak konusuna gelince, fotoğrafa göre bana yapraklar pek sağlıksız gibi gelmedi, bu türün yaprakları doğal olarak böyle, daha etli hale getirmeniz imkansız, yani bizler gibi kilo almıyorlar maalesef

Cevap bulamadığınız başka bir konu veya sorunuz olursa, her sorunuzu ilgili başlığı bularak sorun, bu şekilde diğer üyelerimizden daha hızlı ve tatmin edici cevaplar alabilirsiniz. Örneğin budama konusundaki sorularınızı Biçim Verme Teknikleri altındaki başlıklarda, bonsai toprağı konusundaki sorularınızı Bonsai Malzemeleri başlığı altında sorabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağız hepimiz

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön