View Single Post
Eski 13-09-2014, 00:37   #5
murat doğan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın otekcan iğnelilerde işler biraz farklı. adayınız henüz çok ince ve bu hali ile bonsaiye uygun değil. ben olsam bu adayı almam. ama madem ki almışsınız gelişmesini sağlamaya bakın öncelikle. bu hali ile yapılacak şeyler de var tabii ki. gelişim aşamasında ana gövdeye dilediğiniz, planladığınız görsele uygun kıvrımları verebilirsiniz. zaten daha ilerleyen zamanlarda gövde kalınlaştıkça bunu yapmanız mümkün olmayacaktır. öncelikle benim görebildiğim ağacınızın en altında bulunan küçük dalları korumanız gerektiği. ağacın enerjisi tepe noktasında yoğunlaşacaktır. bu sebeple zaten daha gelişmiş olan üst bölüm daha hızlı büyüyecek ve ağaç boyunu uzatacak. bu sebeple ağacın enerjisini alt dallara yönlendirmek gerek. buda alt dalları serbest gelişime bırakırken tepe noktası ve diğer dalları baskılamakla mümkün olacak. iğnelilerde geriden sürgün verdirmek işi yaprak döken ağaçlara göre oldukça farklı bu konuda özellikle sayın tourkana'nın oldukça güzel paylaşımları var forumda. onları takip etmenizi öneririm.

örnek.jpg

sizin ağacınıza benzetmeye çalışarak kabaca kötüde olsa çizmeye çalıştım. sanırım size bir fikir verir. tabii ki dal diziliminin uygunluğunu kontrol etmek size düşüyor. ama en azından bundan sonraki aday seçimlerinizde bir faydası olacaktır.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön