Konu: yağmur
View Single Post
Eski 03-09-2014, 16:59   #3
yağmur
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Golden Bantam 12 Row Mısır

Name:  Image00001.jpg
Views: 1046
Size:  56.0 KB

Name:  Image00002.jpg
Views: 980
Size:  41.4 KB

• Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık.
  • Tohum kaç yıldır sizde: Bir yıldır.
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kocaeli
  • Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2013-2014 etkinliğinde sayın bahcedenn paylaşmıştı.
  • Kullanılan gübreler : Keçi ve solucan gübresi, gübre şerbeti, EMA
  • Kullanılan ilaçlar : İlaç kullanılmadı.
  • Hasat yıl ve ayı: 2014 Ağustos
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Diğer mısırlarla aynı şekilde büyüyor. 10 tohumdan 7 tanesi çimlendirebildim. 3 tanesi meyve verecek boyuta ulaştı. 2-2,5 metre arası boy yaptılar.
  • Yetiştirme özellikleri:
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohum mayıs ayında direk toprağa kalıcı yerine dikilmelidir. Bildiğim kadarıyla mısır şaşırtma yapılmıyor.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Geçirgen, organik yönden zengin toprakta daha iyi boylanma ve gelişim oluyor. Toprağı sert kısma diktiklerim uzamadılar.
  4. İklim gereksinimleri: Uzun süre susuz bırakmamakta fayda var. Aşırı sıcaklarda yapraklarda yanma olabilir.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ağustos sonu gibi taneleri belirginleşen ve bitkisi kurumaya başlayan mısır tohum olarak alınabilir.

NOT: Sayın bahcedenn'in geçen seneki katalog bilgileri aşağıdadır. Onun gibi bende tadına bakma fırsatı bulamadım.

"Hiç özen göstermememe rağmen 15 - 20 cm civarlarında koçanlar elde ettim. Geleneksel bir mısır olmasına rağmen koçandaki tüm sıralarını doldurduğu görüldü. Uzun süre gevrek taze kalabilen bir çeşittir. Hem taze olarak tüketilebilen hem de dondurulabilen bir çeşittir.

Bu çeşidi sadece tohum elde edebilmek için az sayıda ektiğim için tadına bakamadım. Ama bu çeşit için genelde ''Bir geleneksel mısır çeşidinin hibrit çeşitler kadar tatlı olabileceğini asla tahmin edemezdim.'' tarzı yorumlar yapılmış. Kimisi de ortalama tatlı bir mısır olduğundan bahsetmiş. Bu yüzden mesuliyet kabul etmiyorum. "

Tohum paylaşımı 10 kişiyle sınırlı olacaktır.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön