Konu: heyyamola
View Single Post
Eski 28-08-2014, 21:29   #6
heyyamola
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Çin Lahanası

Yaz dönemi yetiştiriciliğini iki defa denediğim halde başarılı olamadım. Tamamen serin-sever ve/veya kısa gün bitkisi olduğuna kanaat getirdim.

Hobi amaçlı veya deneme maksadıyla yetiştirmek isteyenler olabilir düşüncesiyle, bu sezon oluşan tohumları paylaşmayı uygun gördüm.

Resimler internet alıntısıdır.
Name:  pakchoimain[1].jpg
Views: 4694
Size:  29.0 KB

Name:  pak-choi-ivory-300x225[1].jpg
Views: 5828
Size:  22.8 KB

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Lahana
Tohum çeşit adı : Çin Lahanası (Pak Choy)
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kayseri, rakım 1300 mt
Size nereden geldi: Tohumlar.net
Tohumun kökeni : --
Kullanılan gübreler : Yanmış keçi gübresi
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: 2014 Ağustos
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkinin en belirgin özelliği, yaz aylarında yetiştirilirse hemen çiçeklenip tohuma kaçması... Ekim-dikim zamanını iyi planlayıp yetiştirmek gerekiyor. Güz döneminde yetiştirilirse başarılı olacağını düşünüyorum.
Yetiştirme bilgileri: Tohumlar yaz sonu/erken sonbahar gibi, bol güneş alan, önceden gübrelenmiş, süzek yapılı toprağa 1 cm derinliğe, 5 cm aralıklarla ekilir. Gelişen fideler sıra üzeri 20 cm, sıra arası 50 cm olacak şekilde seyreltilir. Yetişme dönemi boyunca toprak nemli tutulmalıdır.

10-26 derece santigrat (ideali 15 derece) sıcaklık aralığında bitki iyi gelişim gösterir. 10 derecenin altında seyreden uzun süreli (bir hafta gibi) sıcaklıklar bitkiye zarar verir.

Yaklaşık 40-50 gün içinde olgunlaşan bitki, 20-25 cm boylanınca hasat edilir.

Tohumdan hasada kadar geçen süre gözönüne alınarak, elverişli bölgelerde ilkbahar yetiştiriciliği de denenebilir. (Yetiştirme bilgileri internet alıntısıdır.)

Düzenleyen heyyamola : 22-09-2014 saat 13:25
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön