View Single Post
Eski 26-08-2014, 15:48   #24
evrim
Ağaç Dostu

evrim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2007
Müsadenizle bende birşeyler yazmak istiyorum arkadaşlar. Maalesef ülkemizde kargo firmaları çok kötü çalışıyor. Bende bitki satıcısıyım. Genelde bir sorunla karşılaşmıyoruz ama bazen olduğu da oluyor. Geçen gün arızalı telefonumu göndermek üzere kargoya gittim (bizim anlaşmamız olan bir firma değildi) Sisteme girilmesini beklerken bakındım. Çalışan bir arkadaş paketleri topluyor.Kolları dolmuş, ayağıyla iterek götürüyor paketleri yerlerine. Bir paket dışarıda kalmış, bir tekme vurdu pakete ,paket kayarak gitti diğer paketlerin yerine. Düşündüm bu bir elektronik alet olabilir , telefon olabilir, kırılacak bir eşya olabilir, tohum olabilir Maalesef durum böyle. Üstelik kargo firmaları genelde bitki gönderimlerini sigorta haricinde tutuyorlar. Bir müşterimize biz paşa kılıcı göndermiştik , kargoda 1-2 yaprağının ucu kırılmış . Kargo firması kabul etmedi tabiyki .Müşteri sağlam teslim aldım diye imza attığı için. Biz tekrar gönderelim dedik , müşterimiz gerek yok dedi ama üzüldüğünü biliyorum ben . Bu durumda bizde mağdur oluyoruz aslında , müşteri internetten alışveriş yaparken bir dahakine tereddüte düşüyor . İnternetten bitki satışı gerçekten zor . Kolay olduğunu iddia eden varsa yanılıyor benim kanımca .
Üstelik bitki kargo fiyatlarında bir standart yok. Yani örnek verirsem bize 5 desi 5 tl 10 desi 10 tl dedi diyelim kargo firması. Müşterimiz 1 pitosporum aldı mesela. Onu sisteme girdik 10 desi. Yanında birde köklendirme hormonu aldı diyelim o da 2 desi. Sistem bunu 12 desi olarak hesaplar (çünkü hormonu ayrı alsa 2 desi ödeyecek) ve müşteri 12 desi ücreti öder.Ama kargo gönderilirken hormon küçük bir paket , poşete sarılıp pitosporum saksısının içine konabilir. Kargo fiyatını bilmek istiyor tüm alıcılar haliyle ne ödemek istediğini alışverişin başında bilmek hakkı. Kargo ücretini ürünle beraber tahsil ettiğimizde yaşanası sorun bu . Kargo ücreti teslimat anında ödenecek şekilde satış yaptık yıllarca biz. Çünkü bana öylesi mantıklı geliyordu. Çünkü 1 portakal fidanı 15 tl ye gidiyorsa yanında bir de saksı varsa , saksının içine fidanı koyarak gönderdiğimde neredeyse saksı bedavaya gidiyor. Ama kargo ücreti baştan alındığında fidanın kargo ücreti +saksının kargo ücreti alınıyor. Teslimat anında satış yapıyorduk ama gelen talepler doğrultusunda bizde alışveriş esnasında hesaplatıyoruz artık sitemizde.Ama benim içim rahat değil. Müşteriden 1 tl bile fazla alsam benim vicdanım rahat etmez . Ya da ben ürün ebatlarını yanlış hesaplarsam zarar edeceğim. Ama yapacak birşey yok. Talebe göre arz durumundayız.
Kusura bakmayın biraz uzun yazmışım . Ama bende içimi dökmek istedim bu konuda

Düzenleyen evrim : 27-08-2014 saat 09:07 Neden: kelime hatası
evrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön