View Single Post
Eski 26-08-2014, 12:54   #1
zharugba
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2012
zharugba / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir Ankara-Keçiören-Bağlum

Bahçenin büyüklüğü 1590m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları Güneş alıyor. Çok rüzgarlı değil. Tuzluluğunu bilmiyorum.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri 7a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) Hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? İlk aldığımızda bakımsızdı. Kendi çabamızla bu hale getiriyoruz. Toprak ilavesi yapılmadı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? Yaklaşık 1 yıl.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?Hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz Yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel bakım yapıyoruz. Profesyonel yardım hiç almadık.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Ek alan olarak yok.Konteyner aldık.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Bağ ve meyve ağaçları dikmek çok istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) Şu an aklıma gelenleri yazmaya çalışayım.
Armut ağaçları,
Ceviz ağacı,
Erik ağacı,
Vişne ağacı,
Badem ağacı,
Acı Badem ağacı,
Meşe ağacı,
Üvez ağacı,
Kayısı ağacı
Üzüm asmaları,
Çileklerim,
Mazı ağaçları
v.s.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Bağlara karşı özel ilgim oluştu.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? İlerde yapacağım.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Suyumuz yok taşıma su ile yetinmeye çalışıyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Tasarruf için bir şey yaptığımız söylenemez. Damla sulama malzemesi almaya başladım.

Toprak özellikleri Test yaptırıp öğreneceğiz.

Kompost yapıyor musunuz?Hiç denemedim ama zamanla öğrenirsem neden olmasın.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Bağları bilgisizce budamak, ve otları temizlik için yakmak

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Hayır

Bahçeniz organik mi?Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?daha kullanamadık.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Köstebek ve kaplumbağa var.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Damlama yapacağız ama şu an birkaç çilek ve bağa kova ile yapıyoruz.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Kuzeyi tepe zaten meyilli bir bahçe kuzeyden soğuk almaz ama soğuk Ankara'da illaki alır

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? İyi ki bu bahçeyi almışım.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?Hayır.

zharugba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön