View Single Post
Eski 18-08-2014, 16:30   #54
Mete Pamuk
Ağaçsever

Mete Pamuk's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Merhaba,

Profesyonel fidan üreticisi değilim. Aslında kendime üretmek için başladım tohum ekmeye. Ancak çimlenme verimi beklediğimizden fazla olduğundan şu anda çok fidanım var. Ama artık tohum ekmeyeceğim. çünkü istediğim çeşitleri mi ürettim. Şu anda elimde ne varsa bu kış dağıtacağım. Fidan almak isteyenler Kasım 2014 ile Şubat 2014 arası özel mesaj göndererek kontak kurabilirler. Herkese elimden geldiğince yardım etmek istiyorum. Bundan dolayıda bütün çıplaklığı ile elimdeki çeşitlerin özelliklerini yayınlıyorum. Herkes kendi düzenini kursun diye. En son tozlama cetveli yayınlayacağım ki birbiri ile uyumlu çeşitleri seçebilmeniz için.

Bu fidan 1 tane alınmaz, yeşillik olur, ürün vermez. Ürün almak için en az 4 çeşit, 8 adet almanız gerekli. Çünkü Pecan komşunun cevizi ile çiftleşmez.

Aşılı fidan üretmiyorum. Bu bitki kazık kök gittiği için aşılı fidan üretmek zor. En az 70 cm. derinliğinde potlara dikim yapıp aşılamak gerekli. Bu da ciddi bir iş. Aşağıdaki resimlerdeki potlara bir bakın. Soğuk iklime uygun aşılı fidan alacak insanlar anacın da soğuk iklime uygun olması gerektiğini mutlaka denetlesinler. Şort üzerine kaban giymiş ve çıplak kök fidandan ağaç olmasını ve ürün beklemek biraz zor. Ben aşılarımı toprakta fidanı yerine diktikten sonra yapacağım ve aşı çubuğu üreteceğim.

Eklenen Resimler

Mete Pamuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön