View Single Post
Eski 20-07-2014, 16:56   #4
İsmail Kuzucu
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Ismail Bey (Kuzucu), Musakça Köyü Kavunu'nun benim bildigim kadariyla ozellikleri:

- Kabugu ag orgulu (baska bir yerli kavun olan ve yurtdisinda da yurticindeki ticari tohum kataloglarinda Ananas olarak gecen kavuna cok benzer ki bildigim kadariyla Ananas'in yerli bir kultivari da mevcut)
- Kategorisinin muskmelon olmasi lazim
- Kabuk rengi acik kahverengi/somon/sari alasimlari
- Sekli oval
- Et rengi buyuk ihtimalle krem/beyaz/acik yesil renklerinin alasimi (gobege dogru renk acilacak sekilde)
- Eti buyuk ihtimalle lifli
- Cok kucuk bir kavun olmasa gerek; sanirim tek meyve agirligi Kirkagac 589 kadar gelir

Spesifik olarak tek bir koy adiyla anildigi icin, baska kultivarlarinin oldugunu sanmiyorum ama eger sizdeki tohum genel bir isimle Kokulu Kavun olarak geciyorsa, isimlendirmeye dikkat etmenizi oneririm. Balikesir'de Kokulu Kavun adiyla anilan ve birbirinden farkli ozelliklere sahip farkli kavunlar olabilir ama Musakça Köyü Kavunu bir tanedir.
Muz kavunu ve ananas kavunuda kokuludur ama onlara hiç kokulu kavun demiyoruz.

O bölgede ilk olarak muz kavunu çıkar daha sonra bizim kokulu kavun dediğimiz kavun (musakça) son olarakta kış kavunu çıkar.

Olgunlaşmamış halinin fotoğrafını ekliyorum, başka bilen duyan varsa yazabilir.

Name:  IMG_3744.jpg
Views: 2459
Size:  40.9 KB

Kırmızı pancara gelirsek fuarda aldığımız bir tohumdu özel bir paketli değildi. Cinsi o kadar bilmiyorum.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Başa Dön