View Single Post
Eski 20-07-2014, 11:49   #16
lost_raven
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 01-09-2007
Şehir: eskişehir
Mesajlar: 134
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhanykaya Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

Bitkiler ve bakımı konusunda oldukça yeniyim. Geçen gün edindiğim Drosera Aliciae bakımı hakkında araştırma yaparken bu harika foruma denk geldim. Buradaki ilgiyi, bilgiyi ve bilgi paylaşımını, buna destek verenleri tebrik ediyorum.

Aldığım drosera ile ilgili merak ettiğim konular var. Sanırım bu bütün bitkiler için geçerlidir ki her çeşit için Türkçe ve İngilizce çok çeşitli bilgiler mevcut. Hatta birbirleriyle çelişen bilgiler de ayrıca mevcut. Sizle bendeki droseranın fotoğrafını paylaşıyorum. Kum ve torflardan hiç anlamıyorum. Aldığımda toprağı ne ise halen o

1- Nette bu türü araştırdığımda tüğlerin üstünde belirgin biçimde damlalar görüyorum fakat benimkinde bu damlalar neredeyse yok gibi. Bundan ne çıkarmalıyım?

2- Alttan su verme bilgisi hemen her yerde mevcut. Ben de o şekilde suluyorum. Her daim 1-2cm su bulunduruyorum alt tarafında. Evimin arka tarafı sabah, ön tarafı öğlenden sonra ışık görüyor. Hem nette denk geldiğim hem de bitkinin etiketinde yazan bu türün suyu ve güneşi çok sevdiği yönünde. Bende her sabah saksıyı arka tarafa öğlenden sonra da ön tarafa alıyorum. Mümkün olduğunca ışık alması için. Bu şekilde devam etmeli miyim?

3- Etiketinde yağmuru tercih ettiğini söylüyor. İstanbul'da bu ara çok yağmasa da ara ara yağmur yağıyor. Her yağmurda dışarı çıkartıyorum. Bu şekilde devam etmelimiyim.

4- Bu türün fotoğraflarında yaprakların daha düzenli olduğu dikkatimi çekiyor. Fakat benim droseranın yaprakları İstanbul trafiği gibi birbirine girmiş. Bu konuda endişelenmeli miyim?

5- Fotoğraftaki durumundan anlayabiliyorsanız, bakımı için en azından son bahara kadar dikkat etmem gereken hususlar varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Sevgilerle


Öncelikle hoşgeldiniz,
Aşağıda sorduğunuz soruları cevaplamadan önce etobur bitkilerin genel bakım şartlarını araştırdığını (bildiğinizi) varsayıyorum. Örneğin her toprakta yetişemezler, saf su veya yağmur suyu ile sulanmalıdır. Bu söylediğim iki temel unsura uyulmazsa zaten kısa bir süre sonra öleceklerdir.

Bitkinizi nereden aldınız bilemiyorum ama torfunu değiştirmeniz faydalı olurdu. Seneye mart gibi değiştirin bence.


1- Bu damlalar böceğin yakalanmasını ve sindirilmesini sağlar. Eğer bitkinizde bu damlacıklar yoksa temelde iki sebebi olabilir: Işık ve nem. Yeterli ışığı alıyorsa nem düşük geliyordur ama İstanbul nem olarak güzel aslında.

2- Bitkinizi oradan oraya taşımayın sürekli, sabah güneşi alan pencere önüne bırakın ve kalsın sürekli taşımak bitkiyi strese sokacaktır. Üzerindeki damlacıkların olmama sebebi bu da olabilir. Altlığında sürekli 2'cm kadar su bulunacak şekilde sulama doğrudur, o şekilde devam edin.

3- Bitkinizi yağmura çıkartmayın direk üzerine su gelmesi yine üzerinde damla oluşmamasının sebeplerinden olabilir. Doğal ortamında üzerine yağmur yağsa da siz bitkinizi yağmura çıkarıp koymayın derim.

4- Bitkiniz çok sağlıklı görünmüyor ama kötü durumda da değil. Yaprakların birbirine girmesinden çok endişe etmenize gerek yok. Sanırım 3 kök bitki var saksıda seneye mart başı gibi saksı/toprak değişimi sırasında bitkilerinizi ayırabilirsiniz dilerseniz, yapraklar daha düzenli görünür.

5- Yukarıda belirttiğim şeylere dikkat ederseniz bitkiniz çok güzel olabilir

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön