View Single Post
Eski 16-07-2014, 21:40   #1734
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smbolgili Mesajı Göster
merhabalar arkadaşlar son bir saattir burada yazılan yorumları okuyorum ve sizden yardım istiyorum. Bir ay önce arkadaşım bana bu orkideyi hediye etti ama beş tane olan çiçekleri bir ay içinde döküldü ben de alttan üçüncü boğumdan kestim. Sorun şu ki bu çiçek hakkında hiçbir şey bilmiyorum burada yazılanları okuyunca en azından haftada bir sulanması gerektiğini ve direk güneş istemediğini anladım. Arada bir perde arkasından güneşe koyuyordum. Sulamasını da musluğun altına tutup altlığına süzüleni döküyorum ama yapraklarındaki sararmayı incelmeyi görünce bir şeylerin yanlış olduğunu anladım ama ne? İlk defa yetiştirmeye çalışıyorum ve hakkında hiçbir şey bilmiyorum yardımınızı diliyorum resimleri ekliyorum(bugün gündüz suladım)
Merhaba sn.smbolgili,
Tahmin ediyorum ki orkidenizde gunes yanigi olusmus (bknz.http://www.rv-orchidworks.com/orchid...f-img_3889.jpg ) Ayrica bu sitedeki arkadasta onemli bir bilgi vermis 'Nemli ortam saglamakla asiri sulama arasindaki cizgiyi bilmelisiniz'

Yabanci kaynakli bir baska siteden cevirdigim bilgileri aktariyim ( link : Orchid Sunburn)

- Isik degisimlerini bir anda degil belli bir sure icinde gerceklestirin
- Yazin ilk gunlerinde bu degisimi yapmayin cunku sok gecirebilir
-Nadirde olsa camla temas eden yapraklarda gunesyanigi olusabilir
- Bitkinizin isik alimi icin yeri iyi ayarlayin;ne camin yanina koyun ne de isiktan uzak tutun.

Yapraktaki o alanlar maalesef iyilesmeyecek ama yapraklari tam olarak kaybetmis sayilmazsiniz;olusumlar daha kotuye dogru giderse bir ihtimal yaprak kayiplari yasayabilirsiniz.
Gecmis olsun

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön