View Single Post
Eski 11-07-2014, 14:50   #1
güreri
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-03-2014
güreri / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir:Kütahya/Merkez

Bahçenin büyüklüğü: 770 m2 civarı

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Yeterince güneş alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 7b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Bahçe, babadan kalma bir bahçe. Oldukça yaşlı ağaçlarım var. Ortadakileri kestim, hala büyük kısmı bu ağaçlardan oluşuyor.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: 25-30 yıldır. Ancak son 3 sene yoğun şekilde.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?: Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz: Henüz yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel. Fazla ilgilenemiyorum. Hafta sonları yapabildiğim kadar.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?: Çardak, sebzelik, meyvelik, çiçeklik, havuz.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?: Güzel bir bahçe yapmak istiyorum ama zamanım yok maalesef.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): Asma, elma, erik,ceviz, kiraz, ayva, sedir, badem, kavak, çim, menekşe, kadife, petunya, bodrum papatyası, kedi tırnağı, hanımeli, gül çeşitleri, şakayık, şövalye yıldızı

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?: Hiçbiriyle tam olarak ilgilenemiyorum, zamanım yettiği kadar,

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?: Bütün bitkiler.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?: Evet.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?: Sondaj, salma ve şebeke suyu mevcut.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?: Damlama ağırlıklı suluyorum.

Toprak özellikleri: Kumlu-tınlı

Kompost yapıyor musunuz?: Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: Deneme, yanılmayla her gün bir şeyler öğreniyoruz.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?: Evet. Elmalar kara leke hastalığına yakalanmış idi. bordo bulamacı + zirai ilaç ikilisiyle başa çıktım. Ancak yapraklar tam istediğim gibi değil. bu sene yağmurlar nedeniyle ilaçlama yapamadım, çiçekteydi falan derken bu günlere geldik. sararma başladı. bir an önce ilaçlama yapmam lazım.

Bahçeniz organik mi?: Hayır. Zararlılarla mücadelede kimyasal kullanıyorum. Ancak suni gübre vs kullanmıyorum.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?: Genel olarak küçük hayvan gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?: Danaburnu vardı. şimdi pek görünmüyor.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?: Damlama.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Kuzey ve güneyi dağ, batı ve doğu yönleri açık.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?: Pişmanlığım yok. Yaptığım her şey.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?: Hayır.

güreri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön