View Single Post
Eski 02-07-2014, 13:29   #53
MeyveliTepe
agaclar.net
 
MeyveliTepe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-03-2007
Şehir: Kocaeli
Mesajlar: 8,965
14. Yukarıdaki sorulardan bağımsız olarak gelecek etkinlikle ilgili önerileriniz.

Önerileriniz :

Sdurul: Gelecek etkinlikte ve dahi bu etkinlikte; Hiç bir üyenin, paylaşımcıların tohum tanıtım sayfalarına olumsuzluk içeren mesaj yazmaması.

tkorkunckaya: İşin teknik olarak forum üzerinden yapılabilmesinin bile en pratik yaklaşımlar ile mümkün olduğunu görmüş oldum. Bir forum yazılımı bu kadar ince fikirler ile bu kadar güzel kullanılabilirdi. Ancak özellikle bazı idareci arkadaşlarımıza fazlası ile yük düştü. Bu sayıları bir araya getirmek, belgelemek, listelemek, güncellemek vb. Dolayısı ile buna dair bir fikrim ve önerim olacak ancak bunu doğrudan idareci arkadaşlara iletmeyi doğru buluyorum. Bu değerlendirme formunda eksik kalan soru olmamış diyerek tekrar teşekkür edeyim.

malbman: Bir dahaki paylaşımda tohumların gönderildiği koruyucu zarfların maliyetine katılabilmenin bir yolunu bulabilirsek, bu maliyet yalnızca belirli kişi ya da kişilerin üstüne kalmaz. Bunu üstlenen dostlarımızın bu alicenaplığına da ayrıca teşekkür ederim.

loveforlife: Tohum talep etme süresi bittikten sonra, talep etmenin engelleneceği bir sistem olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ısrarla talep eden, bunu başaramayınca da özelden yazarak istekte bulunanlar oluyor.
Şartlarımız özelden istekte bulunanların taleplerini karşılamak için her zaman müsait olmayabilir.

Kendi adıma söylemem gerekirse; mevcutta daha elzem konularla uğraşmak durumunda olduğumdan bu süreçte epey üzüldüm. Şartlarım müsait olsa yardımcı olmayı isterdim ama daha önce de söylediğim gibi sitede tek bir mesajı bile olmayan kişilerin bu şekilde özel mesajları hiç güven vermiyor bana.

Dolayısıyla, paylaşımların tohum talep etkinliği için ayrılan zaman çerçevesinde yapılacağı gerçeği özellikle vurgulanmalı.


incirli: geçen sene paylaşım yapan bir üyenin olumsuz bir yorumunu gördüm çok üzüldüm.bu sene tohum paylaşan bir kişiye karşı bu tip ithamlar hoş değil diye düşünüyorum.

bir de tohum talep edenler tohum gönderen kişilerin kargo ücretlerinin en azından bir ksımını karşılayabilir diye düşünüyorum.bu sene onca tohum talep ettim ama bunları gönderen kişilerin kargosunu ödemedim.buna da bi katkım olsun isterdim
- ayrıca; eğer yapılabiliyorsa çok iyi olur.örneğin paylaşımcı belirtmiş tohum sayısı kısıtlı olduğu için 10 kişilik kontenjan var.o mesajdaki beğeni sayısını 10 ile kısıtlayabilir misiniz?10 dan fazla talep olduğunda hem talep eden kişi alıp alamayacağı hem de paylaşan kişi tohum gönderemeyeceği için strese girmez
-son olarak tohum paylaşan üyeler,o tohumu nasıl çimlendireceğimizi püf noktaları da kısaca belirtse çok güzel olur


Muda: Tohum gönderen arkadaşlar daha önce yetiştirmiş olduğu tohumlarda bilgi sahibi olduğu için o ürünü yetiştirmek için bilinmesi gereken özel uygulamalar, püf noktaları ile ilgili bilgi verebilirlerse yeni başlayan, hatalı uygulamalar yapan üyelerin ürün almalarına bu nedenle de gelecek paylaşımda daha çok paylaşılabilecek tohum oluşmasını sağlayabilirler. (Her ne kadar ayrı ayrı konu başlıkları olsa da çok fazla bilgi olduğu için üretim için küçük bilgiler verilebilir.)

pria: Az önce baktım tohumlarını teslim alanların listesine..Tohumlar kargoya verildiği günden bu yana 4 gün geçmesine rağmen halâ 26 üye kargosunu teslim alamamış..Bu çok büyük bir sayı..Yurtiçi Kargo firması bu dağıtımda hiç te iyi bir sınav verememiştir.

Gelecek yıl ARAS ile çalışılırsa bu mağduriyelerin çok daha az olacağına inanıyorum.

limon_sever:
1 - Tohum takas başlığı altında anketler kısmı açılıp yukarıdaki soruları ayrı ayrı sayfalarda sormak daha mantıklı ve o anketlerin alt kısmına da öneriler yazılabilir. Önerileri bulup takip etmesi ve soruları tekrar baştan okumak zorlaşıyor.
2 - Tohum tanıtım sayfasında tohuma çimlenme testi uygulanıp uygulanmadığı ile ilgili bir madde eklenebilir.
3 - Takastan aynı tohumu alanlar arasında yarışma düzenlenebilir.
4 - Talebi karşılanamayan üyeler ve talepte bulundukları tohumları ile birlikte bir listede ifşa edilebilir.
5 - Benzer ürünün tohumunu paylaşan üyeler arasında ürünün tanıtım sayfasında link paylaşılabilir ve kıyas yaparak talepte bulunulabilir.
6 - Tohum takas sayfası altında etkinliğe katılan talepçi üyelerin, aynen tohum tanıtım sayfası gibi bir sayfa açılıp talepte bulundukları tohumların listesi yayınlanabilir. Google da var ama forumda olması da güzel olur.
7 - Tohum tanıtım sayfaları PDF katalog şeklinde hazırlanabilir. Offline olarak pc, tablet, akıllı telefonlarda vs. tohumları detaylı incelemek için yapılabilir.
8 - Tek bir sayfada tohumlar grup grup listelenip (Biber, domates, kabak vs. gibi) tohum tanıtım sayfalarına linkler verilebilir. Pratiklik açısından üyelere yardımcı olabilir. (İleriki etkinliklerde tohum gönderen katılımcı sayısı 100'ü geçtiği zaman tek tek sayfaları dolaşmak biraz zor olabilir.)

sevoş: tohum gönderimine seneye daha çok kişinin katılmasını tavsiye ediyorum.bu mutluluğu herkesin yaşaması için.sevgiler ve teşekkürler.

HakanG: Ben bu tip etkinliklerin, paylaşan ve talep eden insanların insiyatifine bırakılmasını çok doğru buluyorum. Çünkü bu şekilde olmadığında sorunların ilk adımı atılmış oluyor ve araya giren her şey samimiyeti etkiliyor; samimiyet sitemizin en büyük özelliği diye düşünüyorum. Bence doğru bir yol tutulmuş ve gelişerek ilerlenebilirlik sağlanmıştır...

eceyıldız: Lütfen başka bir kargo şirketi ile anlaşılsın. Birçok arkadaşımız gibi bende bu kargo şirketinin mağduru olduk.

esgül73: Gelecek yıl gönderilecek tohumların çimlenmedeki özelliklerine yer verilmesini istiyorum. Çünkü bu kadar önemli olan bu etkinliğin en az kayıpla sonuçlanması hepimizin dileği olsa gerek diye düşünüyorum.

yağmur: Sınırlı kişiye tohum gönderebilecek olan üyelerin o sayı dolduğunda "taleplerime ekle" tuşu pasif hale gelebilir. Aynı şekilde etkinlik sonunda diğer paylaşımcıların da pasifleşebilir (yapılabilir bir şeyse)
Yasin Aksoy: Paylaşılan tohumları talep eden üyelerimiz için bilgilendirme yapılması lazım diye düşünüyorum. Saklama koşulları, filizlendirme ve dikim zamanları, filizlendirmede ve dikimde yapılması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler. Toprak türü kullanılan gübreler, hangileri kullanılmalı gibi ...
Aksi taktirde benim gibi filizlendirme işini çok da bilmeyen üyelerin alacağı verim düşecektir. Hatta bunun için ayrı bir başlık bile açılabilir. Örneğin minyatür sera yapımı paylaşılabilir bu başlıkta. Gerçi gübreler paylaşımda yazıldı ama daha ince bilgiler verilirse verim çok artacaktır. örneğin ben şu an +8 derecede saklıyorum tohumlarımı. Bir zarar gelir mi?


inkero: Etkinlik son derece profesyonel bir şekilde yürütüldü.Herkesi tebrik ediyorum.
Öneri olarak

tohum alanlar aldıkları sonuçları resimleyip paylaşırsa son derece keyifli olur.
birbirimizle tatlı bir rekabette olur. ve iyi bir fikir alışverişinde bulunma imkanı yakalarız diye düşünüyorum.

Kiraz: Bazen bahçede değil de bir kaç saksıda bitki yetiştiren arkadaşlarımız da var. Çok yetiştiren için sorun ama az ürün alanlar, taleplerin hepsine karşılık veremeyebilir. Talep dolunca, verilecek bilgilendirme ile isteme butonun iptali (tek mesaj için yapılamaz sanırım) ya da bir şekilde isteyenin uyarılması mümkün mü? Böylece, talep eden de karşılıksız kalmaz, başka birinden isteyebilir.

Koka: Sayın ''malbman'' ile Sayın ''incirli''nin de belirttiği gibi tohum paylaşan ve gönderimlerde emek ve para harcayan üyelerimize ve/veya sitemize, ufakta olsa maddi katkı sağlayabilmek için umarım Sayın Yöneticilerimiz bir yol bulabilirler.

h_dogan: Taleplerime ekle butonu etkinlik tarihi bitince sonlandırılabilir mi acaba? Tohum etiketleri hazırlandıktan sonra yine talepler gelmişti, boşa ümit bağlanmaması açısından uygun olur diye düşünüyorum.

Yetiştirme döneminde ürünlerin fotoğraflanıp karşılaştırılması iyi olur diye düşünüyorum. Format da çeşide göre olursa bence daha uygun olur.
Yani şöyle olabilir.

2013-2014 takas etkinliği başlığı altında
Diyelim ki domates türü olsun. Çeşitler ayrı başlık altında olursa uygun olur.
Örnek:
-Domates
- Red Robin
- Pembe domates
- Ayas domatesi
.
.
.
diye olursa çeşit takibi daha kolay olur.
Aklıma bir şey gelirse ekleme yaparım.


oz26: Bazı eski üyeler, talep süresi dolduktan sonra talepte bulundular. Elimde tohum olmasına rağmen gönderemedim. Bunun için yapılabilecek bir şey varmı bilemiyorum.
Etkinlik bu haliyle ilk defa düzenleniyor. İlk her zaman zordur. Bu haliyle bile organizasyonun çok başarılı geçtiğini düşünüyorum.

Bu bölümde yazılan önerileri birkaç başlık altında gruplamak mümkün. Bunlar;

1. Kargo:
Yukarıda yazdım. Bu yıl talep edenlerin tercihine göre farklı kargo şirketleriyle fakat indirimsiz gönderi yapılabilmesini sağlamaya çalışacağız. Fakat en azından bir kargo şirketinin indirim uygulamasından da yararlanmaya çalışacağız. Kargo şirketlerinden bu etkinlik için indirim alma imkanı olan üyemiz varsa bana özel mesajla yazabilir.

2. Talep son tarihi geçtikten sonra hala taleplerime ekle tuşuna basılması.
Forumun etkinlik için bir alış-veriş sitesi mantığı ile çalıştırılabilmesi forumun alt yapısında çok büyük değişiklikler yapılmadan sağlanan bir imkan.
Bu sayede ne gibi sıkıntılardan kurtulabildiğimizi, sistemi ne kadar pratik, güvenilir ve şeffaf hale getirebildiğimizi tahmin edebilirsiniz. Bu bakımdan amaca tam uygun bir tohum talep etme ve otomatik kayda alma imkanı elde ettik.
Fakat aynı sebeplerle istediğimiz her şeyi yapabilecek durumda da değiliz, ki bu forumun yazılımıyla biraz fazla oynamayı gerektirir. Bu da bir risktir.
Zamanı geldiğinde bu duruma tekrar bakılır fakat daha iyi bir çözüm bulunamaz ise böyle de kalabilir.
Böyle kalması sistemin işleyişinde bir zaafiyet getirmiyor. Sadece talep etme dönemi bittikten sonra talep yapılması paylaşımcı üyelerimize hala uyarı olarak gittiği için gereksiz bir rahatsızlık yaratıyor. Bir paylaşımcı olarak ben de bu durumu fazlasıyla yaşadım. Bir süre sonra bu talepleri tamamen görmezden geldim. En kötü ihtimalle yine böyle olur.

3. Tohumların ekilmesi, çimlendirilmesi ile ilgili daha fazla bilgi paylaşımı
Bu yündeki öneriler ilk kez geçen sene uyguladığımız tohum tanıtım sayfalarının ne kadar doğru bir yaklaşım olduğunu gösteriyor. İlk kez her bir tohumu ayrı bir mesajda ve standart bilgilerle birer katalog gibi tanıtabilme imkanımız oldu. Önerileri dikkate alarak bu yıl standart bilgileri çeren şablonu biraz daha geliştirebiliriz.

4. Zarf vb. masrafların paylaşılması
Altından kalkılır boyutta kaldığı sürece mevcudun devamına çalışacağız.

5. Tohum tanıtımlarının paylaşımcı başlığı altında değil de tür başlıkları (biber, domates vs.) altında yapılması.
Açıkçası buna çok taraftar değilim. Bunun iki sebebi var. Ne gibi tohumların paylaşılacağını önceden bilemediğimiz için çiçeklerle beraber yüzlerce farklı başlık açılmasına sebep olur ve paylaşımcı paylaştığı tohumların tanıtımını yönetemez hale gelebilir. İkincisi, tohum tanıtımlarını paylaşımcının o yıl paylaşacağı tohumların katalogu gibi görmek gerekir. Tohum talep etmek zaten çok kolay. Bu yüzden telep edenlerin farklı kataloglarda göz gezdirmesi çok zor olmasa gerek. Ayrıca forumun arama imkanları da yeterince güçlü, bu sayede hangi kataloglarda "biber" var bulmak oldukça kolay.
Tohum kataloglarının PDF olarak hazırlanabilmesi güzel bir düşünce. Bu yıl bunun üzerinde çalışmaya değer.


MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön