View Single Post
Eski 30-06-2014, 15:53   #3369
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim, sevgili lusoari, beğenmenize sevindim. İyi dilekleriniz için ayrıca teşekkürler.

Değerli h dogan kardeşim, atlaslara vermediğim besin kalmadı, önce bir sayayım.

Güler Hanım'ın gönderdiği potasyum, alacakaranlıktan aldığım 19-34-6 NPK, kgursan'ın lisianthus fideleri ile gönderdiği pembe renkli bir besin maddesi, enzim, humik asit, leonardit.

Son çare olarak elimde olan koyun gübresini verdim, hem de bolca. Bundan sonra beklemekten başka çare yok.

Fosfor, çinko, mangan ağırlıklı gübre için bir marka tavsiyeniz var mıdır?
Sayın SDurul,

Ne kadar dikkate alırsınız bilemiyorum ama ben de size bir öneride bulunayım..

3 yıl öncesine kadar zeytinliğime her sonbahar ve baharda 15.15.15, 26'lık nitrat gibi suni gübreleri verirdim topraktan..

Artık DoktorTarsa'nın (Proton veya Acotrop) ithal denizyosunu gübrelerini yapraktan vererek bu topraktan gübrelemelerden kurtuldum..Hem daha ekonomik..
Zeytinlere ve diğer meyve ağaçlarıma vermeğe 3 yıl önce başladım..yılda 4 veya 5 kere veriyorum yapraktan..Nisanda, mayısta çiçek öncesi, haziran sonları, eylül başları ve hasat sonu..İnanın zeytin irilikleri neredeyse bir misline yakın arttı ve erkencilik sağladı 20 gün bir ay kadar..
Ayrıca bu gübrenin soğuk, sıcak, tuzluluk gibi stresleri azaltıcı, kılcal köklenmeyi arttırıcı faydaları var..

Çok çok memnunum..
Artık her türlü bitkime kullanıyorum..
İstanbul'da evdeki kıl biberlerime, nergislerime, glayöllerime, gardenyalara..herşeye..

En güzel tarafı organik olması..

İçinde bir bitki için gerekli her tür iz element ve 3 temel besin mevcut..
Daha iyisini bulamadığım takdirde benim asla vazgeçemiyeceğim bir gübre oldu bu..

Evde mesela saksılarımı sularken, 20-30 günde bir veya gerekli zamanlarda bir litre suya yarım çay kaşığı kadar koyup sallıyorum..anında eriyor..bu gübreli suyu verdikten yarım saat kadar sonra da gübresiz su veriyorum..
Bazen dozunu kaçırdığım veya sık sık verdiğim de oldu bunu..hiçbir ters etkisini de görmedim..(Genel doz litreye bir gramdır)

Organik Gübreler | DRT TARIM

DRT TARIM | Aylk E-Blten

Düzenleyen pria : 30-06-2014 saat 23:41
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön