View Single Post
Eski 27-06-2014, 20:01   #9
leventali
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Amatör başlayanlara sade perlit öneririm.

1- Sık sulama yapabilirsiniz.( drenajınız, yani perlite dökülen suyun fazlası depoya geri dönüyorsa)

2- Bir yosun probleminiz olabilir onu da üzerine siyah bir naylon örterek ortadan kaldırabilirsiniz.

3- Tamamen stabildir. Kimyasal reaksiyona girmez ve besin olarak ne gönderirseniz bitkileriniz onu alır.

4- Çok iyi su tutma kapasitesine sahiptir ve gözenek oluşturur. Bitkilerinizi sulamayı unutsanız bile perlitin tuttuğu sudan beslenir, fazla sulasanız bile akar gider.

Bu bir kaç neden bile amatörler için çok önemli. Perlitin aynı zamanda çok iyi kök tutuşuna şahit oldum.

Geri dönüşlü sistem kuracağınız için litreye kafanızı takmayın. Çünkü bitkileriniz büyüdükçe, hava sıcaklığı fark ettikçe su oranınız çok değişken olacaktır. Şu sıralar neredeyse her gün 25-30 litre besinli su tüketiyor benim sistem. Sulamadan sonra su ekleyip devam ediyorum.

Haftada 15 te bir, sürekli sulamadan oluşan, kökler üzerindeki tuzlanmanın giderilmesi için, sistemdeki suyu boşaltıyorum ve çiçeklere döküyorum. Temiz su koyup gün boyunca sistemde temiz suyla suluyorum; hiçbir besin koymadan sadece temiz suyla...

Bu suyu da boşaltıp, yeniden sıfırdan besinli su hazırlıyor sistemi devam ettiriyorum.

Suyu tamamen değiştirmemizin nedeni şu: Biz bitkinin karışım olarak verdiğimiz besin elementlerinden hangisinden az, hangisinden çok tükettiğini bilemiyoruz. Bunu ölçmek de son derece zor. O yüzden sistemdeki suyu komple değiştirdiğimizde sistem yeniden stabil oluyor. Gözlemlerimizle de besinde az gelen ya da çok gelen elementleri tespit edebiliyoruz.

leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön