View Single Post
Eski 27-06-2014, 16:39   #1
Elif38
Ağaçsever

Elif38's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2014
Elif38 / bahçe

Herkese merhaba. Bahçeleri gördükçe insanın içi gidiyor. Bende naçizane bahçemin resimlerini ekliyorum. Haftada bir nete girebileceğim. Yeni fotoğrafları haftada bir eklerim.

Bahçenin bulunduğu şehir : Sivas Zara

Bahçenin büyüklüğü : 100 m2 civarı.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Akşama kadar güneş fırın gibi yapar her yeri. Akşam üzeri mutlaka rüzgar çıkar. Yağmur yağdı mı toprağı doyuracak kadar bol yağar.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 6a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Çiftlik. Yazları çiftlikte kalırız.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : 4 5 senedir ekiliyor. Ondan önce harman olarak kullanılıyordu.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kendim yapıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Sera Evimiz vs.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Bol bol doğal domatesler yetiştirmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : 2 adet Söğüt ağacı, 1 tane Akasya ve denemek için diktiğimiz Goji berry ler.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Domates çeşitleri ve spagetti kabaklar.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Hepsi

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Bu sene yapacağım kısmetse. Tüm bitkilerin tohumlarını almak niyetindeyim.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Su sıkıntısı yok. En az haftada bir bol bol yağmur yağar. Birde çiftliğimizin ortasından geçen bir dere var. Suyu acıdır. Ordan sulama yapıyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama kullanıyoruz.

Toprak özellikleri : Aşırı dercede kireçli ve ph derecesi yüksek. Dışardan 2 kamyon bahçe toprağı getirdik. Normal kendi toprağı sudan dolayı kireçli ve beyaz renktedir. Asit dengelemesi için çay çöpü vs kullanıyorum.

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Çok sık ektim sebzeleri. Fidelerime kıyamadım. Boş bulduğum her yere ektim.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Evet serada mantar için 2 kere ilaç kullandım. Birde Dana burnu için kullanmak zorunda kaldım.

Bahçeniz organik mi? : Mantar ilacı haricinde evet.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Solucan gübresi ve yanmış çiftlik gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Dana burnu vardı.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama ve arada salma sulama.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Ovada burası. Ama akşamları soğuk oluyor. Ovanın bittiği yerde Beydağları var.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Sera.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet.

Elif38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön