View Single Post
Eski 20-06-2014, 22:51   #18
murat doğan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Sevgili nicholai hel harika bir şekilde özetlemişsiniz olayı. Teşekkür ediyorum. Bu sene ağaca müdahalede bulunmayacağım. Önümüzdeki baharı bekliyorum. Benim öğrenmek istediğim ardıç ve servi gibi ağaçların verdiği tepki. Yani bir anlamda limoni servi için önümüzdeki sezon için dersimi çalışıyorum diyebiliriz. Limoni servi ile ilgili bulabildiğim bilgileri okudum. Ama bonsai çalışması bulamadığım için budama uç alımı gibi uygulamalara tepkisini bilemiyordum. Ağacın genel durumu şu anda iyi. Yarın gündüz fotoğraflarını paylaşırım. Ağaçta şöyle bir durum var. Bulunduğu ortamda üst bölgesi olumsuz olarak daha çok etkilenmiş. Bu yüzden tepe sürgünleri daha sağlıksız yer yer kurumalar vardı. Bu yüzden zaten sağlıksız durumda olan dalları uç alımı ile dahada zorlamak istemiyorum. Bu ağaçta Ağacın genel durumunu dengelemek için enerjiyi tepeye vermek Amacı ile sizin bahsettiğiniz sürecin tersini uyguluyorum. Umarım Böyle giderse önümüzdeki bahar ve yaz aylarında normal seyre dönerim. Yani tepede yer alan dalları baskilayarak enerjyi alt dallara yönlendiririm.
Bu konu sayenizde benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için çok faydalı bilgiler içerir oldu. Hepinize teşekkür ediyorum.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön