View Single Post
Eski 20-06-2014, 21:17   #6
eren kurt
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2013
Sn. STLMS.DZMN

bende sizin fikriniz ile bu işe başladım. ancak topraksız tarım tahmin edildiği gibi olmadığını deneyimledikten sonra öğrendim. 8m uzunluğunda 100mm pvc boruda 14er kök domates ve biber yetiştiriyorum. toplam su kapesitesi 40L. ilk sorun ec yi ayarlamak. kök sayısı fazla olduğu için suyun içindeki besin çok çabuk tükenmekte bu sebeple istenilen verimi alamamaktayım. bitkilerin büyümesi gayet yavaş 1 ayda bitkiler 20-25cm civarı uzadılar 14 kök bitkide şuan 12 domatesim yeni yeni olmaya başladılar. size tavsiyem formu dikkatlice okumanız yetiştireceğiniz bitkinin özelliğine göre sistem hazırlamanızdır. örnek;domates pvc boruda yetiştirmek pek mümkün değil. gerçekten büyük saksilerde coco peat ve perlit karışımı yaparak damla sulama sistemi ile beslemek ve kök başına min. 10-15L su kullanmak daha uygun. ayrıca pvc borular güneşi geçirdiği için yosunlanma olmakta. bende kurduğum sistemi hafta sonu bozup kök sayısını azaltma yöntemine gideceğim.

formda amatör aç gözlü olur yazısı biryerlerde dikkatimi çekmişti şuan daha iyi anlıyorum :-)
naçizane tavsiyem Kudret Bey ile görüşmenizdir.

Saygı ve Sevgilerimle

eren kurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön