View Single Post
Eski 18-06-2014, 11:03   #6
murat doğan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sizin bu ağacınızı dün görünce benzer gövde yapılı kendi karaağacım aklıma geldi. Sn.sagol'un çizimiyle böyle bir şekle ulaşmayı planlıyor ve ağacımdaki her türlü işlemi bu yönde yapmaktayım. Karaağacın büyüme hızını düşünürsek, yolu yarıladığımı söyleyebilirim.
badrobot / Karaağaç (Aday No:6 Mega Boy)
Sizin ağacınıza baktım.çok güzel bir gövde ve dal yapısı var. Bu adayın o şekli alması zor. İlk olarak solda kalan ince dal benim ağacımda çok yukarıda. Sizinki ikili gövde şeklinde. Benim adayımda, tüm ağacın boyunu düşünerek yukarıdan da kısaltmak durumundayım yoksa gövde çapı ve boy oranı orantısız ve ağaç boyu yüksek kalacak. bu durumda da ilk dal olarak solda kalan dalı seçtiğimde üst bölgedeki öbek ile ilk dalda oluşturacağım öbeğin arası kısalıyor. Böyle olunca da iki ayrı öbek olmaktan çıkıp süpürge tarzı bir görüntü olacak gibi duruyor.ilk daldan verecek sürgünlere göre budama ile aşağı yönlendirebilirsem, biraz daha bu dezavantajdan kurtulurum. ama buda zaman kaybettirici bir süreç olur. ikinçi alternatif olarak ilk dalı kalın olmasına rağmen aşağı doğru eğmeyi deneyeceğim, alttan yarısı kadar **** duruma göre belki üçde ikisi kadar v şeklinde bir çentik atıp, kırmadan aşağı doğru eğmeyi planlıyorum. başarılı olur muyum bilemiyorum. belkide dalın farklı bölgelerinde kademeli olarak gerçekleştiririm. çünkü dalı bu hali ile kullanmak istemiyorum. zaten çizimleride o dalı eğerek yaptım. bilgisayarda çok kolay oldu . Ama ağacın sağlıklı olması ilk önceliğim. gelecek dönemde belkide ağaçtaki gelişim başka yönlere sevk edecek beni bilemiyorum.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön