View Single Post
Eski 16-06-2014, 12:24   #1
Nefin Nur
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
hedefimdeki bahçe ve çiftlik

Bugünlerde sakin olup hiç sinirlenmemem gerekiyor ama az önce aldığım bir telefon sinirlerimi maalesef alt üst etti, bende sinirlerim yatışsın diye ajandamı elime aldım, ajandamda beni yatıştıracak ne mi var ??? Hayallerim ve planlarım var
Sonra kendi kendime dedim ki bu planlarımı ağaçlar.nette paylaşayım, böylece belki bir kaç arkadaş bana yol gösterir, fikir verir böylece hayallerimi gerçekleştirme aşamasına geldiğimde ( inşallah kısa sürede gerçekleştirebilirim ) pek çok konuyu belki de netleştirmiş olurum.

Gelelim hayalime, tabi ki bahçeli bir ev ve bahçemdeki ağaçlar, sebzeler, hayvanlar... Her şey doğal olsun istiyorum, meyve ağaçlarının ,sebzelerin genetiğiyle oynanmamış olsun, domates yerken küf kokusu değil missss gibi domates kokusu gelsin, elmayı kestiğimde içindeki kurttan iğrensem bile o kısmı atıp mis gibi elmamı yiyebileyim, hayvanların bile yüzüne bakmadığı elmayı ben ne yapayım ki...

Süt içerken korkmadan içebileyim, yoğurdumu, peynirimi, tereyağımı evde kendim yapayım...ineklerime isim takayım, gül,gülnazar,gülpembe,gülazer gül aşığı birinin vereceği isimler bunlar olur...güllü isimler biterse yasemin, menekşe diye devam ederiz..

Tavuklarımı gel cuucuucuu diye çağırayım, nurlar içinde yatsın rahmetli anneannem öyle çağırırdı, yumurtam küçük olabilir ama içindeki vitamini bol olsun, küçükse bende iki tane yerim yeter ki doğal olsun,

Orijinal Sivas kangalım olsun, en heybetlisinden, yavruyken alıp büyüteyim, sadece benim ve eşimin elinden yemek yesin, hayaller daha çok ama hepsini birden yazmayayım

Evimin önünde güzel bir masam olsun, eşime güzel kahvaltı sofraları hazırlayayım ( itiraf ediyorum yemek yapma konusunda hiç iyi değilim ),eş, dost, akraba çağıralım, keselim hemen bir tavuk tenekede tavuk yapalım, kuzinede kestanemiz misss gibi koksun, bahçedeki hayvancıklarımızı izlerken çayımızı yudumlayalım, ben arkadaşımla sohbet ederken eşim arkadaşımın eşiyle tavla oynasın........

Oğluşum henüz dünyaya gözlerini açmadı ama annesi onu da düşündü, ahh şu dört ayı sağlıkla bir atlatsak yavru aslanımızı da kollarımıza alsak... zaten her şey onun için, istanbulda dört duvar arasında büyümek zorunda kalmasın, bahçede koşsun oynasın, hayvan sevgisiyle büyüsün, kuşlara taş atmasın, ağaçlara kuş yuvası yapsın, çiçekleri kopartmasın (arada annesine gül getirebilir ) çiçek dikmeyi öğrensin ...annesi ve babası onu çok seviyor, sevgiyle büyüsün inşallah ve sevmeyi, yardım etmeyi öğrensin, cep telefonu, bilgisayarı olmasa da olur, televizyonu zaten atıcaz, köy okuluna gitsin nolca ki!!! yeter ki öğretmenine saygılı olsun...ah be oğlum senin haberin yok babanla ben ne hayaller kuruyoruz

Hedef büyük olunca kendimce listelerde hazırladım, mesela

Dikmek istediğim ağaçlar :
1-fındık 2-ceviz 3-kestane 4-kiraz 5-vişne 6-nar 7-portakal 8-mandalina 9-elma 10-armut 11-erik 12-kayısı 13-şeftali 14-limon 15-yenidünya 16-trabzon hurması 17-incir 18-dut 19-zeytin 20-ayva 21-greyfurt 22-taflan .... aklıma gelenler bunlar, tabi bu meyvelerin alt dalları da olacak elma derken amasya elması da olsun, yeşil elmada önemli olan bu topraklarda yetişen doğal meyveler olsun

yetiştirmek istediğim sebzeler :
1-domates 2-salatalık 3-kırmızı biber 4-yeşil biber 5-fasulye 6-bezelye 7-barbunya 8-kabak 9-karalahana 10-havuç 11-patlıcan 12-ıspanak 13-pırasa 14-brokoli 15-karnabahar 16-patates 17-soğan 18-marul 19-roka 20-maydanoz 21-dereotu 22-kıvırcık 23-kişniş vb..

Liste aslında uzayıp giderde aklıma geldikçe eklerim, zaten listeyi yapmak kolay sorun iyi tohum bulmakta, birkaç yer araştırdım bakalım önce bir arsayı alalım tohum almaya da o zaman başlarım inşallah ama kaliteli ağaç fidesi nerden bulurum o bani çok düşündürüyor...

şimdilik bu kadar biraz yemek molası vereyim, sonra inşallah devam ederim, herkese stressiz günler dilerim.....

Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön