View Single Post
Eski 13-06-2014, 14:12   #607
ayazkentli
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Zayıf toprak için gübre şart.

Olanağınız var ise bu yanmış hayvan gübresi olsun.

Olanağınız yok ise, en azından birer ikişer kg şeker gübresi, kompeze ve fostat gübreleri alıp, suda eritin ve o su ile sulayın. (Bunlar çok pahalı değiller).

(10 litre suya 1 ya da 2 çay kaşığı hesabı ile gübre koyup eritin ve sulayın. Yalnız her bir gübreyi ayrı ayrı günlerde, yani değişik günlerde uygulayın. Aynı gün hepsini atmayın. Aralarında en az 3 gün zaman olsun. Fazla gübrelemek bitkileri yakar.

Domateslerin ilk çiçeklerini ve meyvelerini kopartın. Gücü büyümeye verir. Büyümesi hızlanır.

Aynı şekilde biberlerinizin de ilk çiçeklerini ve minik meyvelerini kopartın.

Biberler büyürken ilk açan bu tür çiçekleri ve minik biberleri hep kopartırım. Böylece bitkiniz biraz daha büyür. Biraz daha büyüğünce üst tarafta ki sürgünü en üstten kopartın.

Biberlerin çok uzun boylu olması iyi değil. Üst sürgünü kopartınca yeni yan dallar oluşur. Buna dallandırma denir.

Böylece daha çok biberleriniz olur. Ayrıca biberlerin olduğu bölgeyi bol bol çapalayıp, havalandırın. Biberler çapayı inanılmaz severler.

Hep bu yöntemleri uyguluyorum. Çok iyi oluyor.

Salatalığı böylece bırakın. Zaten yapacak bir şey yok. Suyunu verin.

(Onların salatalık olduğundan emin misiniz? Ben o yaprakları biraz karpuz'a benzettim. Belki bu tip salatalık vardır. Daha çok, 3. fotoğrafta ki kavun yapraklarına benzerler).

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön