View Single Post
Eski 12-07-2007, 09:28   #5
ede1453
Ağaçsever

ede1453's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2007
Selahattin Bey,
Benim dönderme işini sormamdaki maksadım şuydu:
Resimdeki gibi bir tarla düşünüyorum. Yani hiç düşünmediğimiz 3ncü boyutu devreye sokmanın zamanı geldi bence.
Bu resimde 240 adet plastik boru ve her boruda -boru üzerindeki deliklere dikilmiş olarak- yaklaşık 100 adet kekik var.
Toplamda 24000 adet kekik eder. Bir dekara 14-15 bin adet kekik dikildiğini düşünürsek yaklaşık 600 metrekare alanda bir dekardakinin iki katına yakın bitkimiz olur.
Boruların boyunu uzatarak bu sayıyı arttırabiliriz. En üst kısımdaki teşkilat su borularından oluşan teşkilat, aynısından en altta da var.
Su, sıvı gübre, gübre şerbeti ve hatta don olabilecek gecelerde 1-2 saat arayla 35-40 C -kaç derece sıcaklık lazımsa- sıcaklıkta su verilip, yeteri kadar beklenip daha sonra alt şebekenin toplandığı yerden tekrar bir depoya toplanabilir. Atık su kullanmak uygun olursa bu su vs. tekrar kullanılabilir.

Bu sistemde tüm bitkilerin azami güneş almalarını sağlamak için bir mekanizma düşünülebilir. O zaman çevirme işi bitkiler açısından zararlı olur mu.?

Bu sistem tam olarak bu şekilde işler demiyorum. Ama denemelerime bu seneden itibaren başlayacağım.
Sizlerin de gördüğünüz yanlışlar varsa -mümkünse bildiğiniz kadarlık cevaplarıyla birlikte- yazmanız beni mutlu eder.

teşekkürler...

Eklenen Resimler

ede1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön