View Single Post
Eski 01-06-2014, 20:44   #29
İsmail Kuzucu
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arifkab Mesajı Göster
Şubat ayında yaklaşık 10-11 yaşlarında 120 adet santa maria armudu bulunan 3000 m2 bahçe aldım. Bahçemdeki armutların 20 kadarında armut var. Diğerlerinin çoğunda armut yok **** tek tük var. Şimdi de bazı ağaçlarımın yaprakları sararmaya başladı. ağacın bir tarafı koyu yeşilken bir tarafı sarı yapraklı olmaya başladı. yapraklarda da fotolardaki gibi lekelenmeler oluşuyor. Ziraat Mühendisine sordum kök hastalığı ve Azot eksikliğinden olabileceğini söyledi. Toprağıda yağmur yağdığında çok çamur oluşuyor. Galiba killi toprak yapısına sahip bununda etkisi olabilirmi. Bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim. Acaba sağlıklı olmayan bir bahçemi aldım.
Azot eksikliğinde yaşlı yapraklar sararmaya başlayıp dökülür. Sizin ağaçlarınızda yeni yapraklarda sararmış bu demir eksikliğinin göstergesidir. Lekelere gelince onlar karaleke hastalığıdır, nemli havadan oluşur. Bunun mutlaka ilaçlaması yapılmalıdır, yoksa seneye tekrar çoğalıp geri gelecetir. Armut suyu seven bitkidir anaç iyi ise çamurun etkisi olmayacaktır.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön