View Single Post
Eski 01-06-2014, 12:50   #1
ilker78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2014
Thumbs up Akvaryumdan çimlendirme düzeneği

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni kuracağım hidrofonik düzenek için damlama sumala malzemelerine bakarken, ufacık çimlendirme düzeneklerinin çok faiş fiyatlardan satıldığını gördüm. Gözüm kullanmadığım 135(u)x50(g)x70(y) cm ölcülerinde olan akvaryuma ilişti . Aklıma şöyle birşey geldi;

- Çok basit olarak akvaryuma 10-15 cm su ve içine bir ısıtıcı,
- Suyun üzerine kenarlardan 1-2 cm boşluk bırakıp bina yalıtımlarında kullanılan köpük ve üzerine de viyoller,
- Akvaryumun üstünü örtecek şekilde şeffaf pleksi ve 3-4 tane bilgisayar fanı,
- Piyasadan bulabileceğimiz 90,180 ve 360 derecelik hidrofonik püskürtücüler ile basit bir düzenek ve pompa,
- Son olarak da akvaryum kapağında bulunan floresanlar. (benimkinde 4 adet var. İstenirse 6 adet de sığabilir.

Bu malzemeler ile ister zaman ayarlı prizlerle, istersek de arduino gibi basit, programlanabilir devreler kullanıp içerideki nem, ısı ve lambaları konrtol edebileceğimiz sistemler hazırlayabiliriz. Benim kullanacağım akvaryum ölçüleri için 7cm'lik viyollerden 133, 8 cm'lim viyollerden de 96 adet sığıyor. Hatta biraz çaba harcanıp masraf edilirse 2. bir sırayı askı yöntemiyle ekleyebiliriz diye düşünüyorum.

Size sormak istediğim, nem ihtiyacı, ısınan su ve sulama için kullanılacak püskürtücüler ile sağlanabilir diye düşünüyorum. Ama ısı'yı da bu şekilde sağlayabilirmiyiz? Akvaryum yüksekliği biraz fazla olduğundan düzenek kurulduğunda (10 cm su ile) viyollerin üst kısmı ile floresanlar arası 45-50 cm civarında olacak. Çimlenmeye başlayan tohumlar için yeterli ışık sağlanabilir mi? Ayrıca en önemlisi sizce böyle bir düzenek verimli olur mu?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler,

Saygılar.

ilker78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön