View Single Post
Eski 30-05-2014, 12:24   #6
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Sakaki,

Güzel bir aday bulmuşsunuz, hayırlı olsun. Gül, bonsaisini çok sevmeme rağmen, şimdilik vazgeçtiğim bir tür. Vaktim daha fazla olduğunda tekrar deneyeceğim.

Daha şimdiden sizin gülün kokusu burnuma gelmeye başladı.

Kolay gelsin....
Sn sagol,

Beğeniniz için teşekkür ederim.
Benim de eskiden denemelerim olmuştu ancak bonsaiye çok da uygun gövdeye sahip olmadıklarından vazgeçmiştim. Umarım siz de güzel bir aday bulursunuz yakında.
Belki bu adayıma ben seneye daha küçük çiçekleri olan çalı gülü aşılarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meetoo Mesajı Göster
Sn sakaki hayırlı uzun ömürlü olsun ağacınız ... gerçekten çok güzel bir ağaç ... gül benim yaklaşık 5 senedir yetiştirmeye çalıştığım ama bir türlü beceremediğim tek ağaç ... artık sizin çalışmalarınızdan takip edip kendim yetiştirmiş kadar mutlulukla seyredeceğim ... iyi çalışmalar dilerim ...
Sn meetoo,

Teşekkürler.
Gül, bonsai açısından çok sorunlu bir tür ben de farkındayım, bakalım ne dertlerle kaşılaşacağız

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Sn. sakaki çok güzel gövdeli bir gül gerçekten. Bu ayarda bir gül bulmak çok zor. Ama gülü sağlıklı tutmakta zor. Sürekli zararlıların istilasında. Bende iki adet shohin boyda çalışmak için gül almıştım ama sürekli mantar, bit, kırmızı örümcek derken bıktım, yoruldum şimdilik bıraktım kendi haline. Birde çok başına buyruk sanki gül ağacı nasıl yapacağım bilemedim. Bu sebeple sizin bu gül üzerindeki çalışmanızı özellikle takip edeceğim. Aşamaları ve karşılaştığınız sorun ve çözümleri burada paylaşırsanız gül ağacının tepkilerini ve gülle nasıl çalışılacağını sizin sayenizde öğreniriz.
Teşekkürler sn murat doğan,

Evet gerçekten zor bulması ve bir o kadarda sıkıntılı bir bitki bakım açısından.
Gülü kendi haline bırakmaya hiç gelmiyor, çok hızlı gelişen sürgünleri 3-5 günde çok uzun ve kalın bir hal alabiliyor. Bu yüzden, önümüzdeki kış sonu muhtemelen ve eğer kökleri elverirse doğrudan çok küçük olmayan bir bonsai saksısına alacağım. Gelişimini ve sorunları beraber takip ederiz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Sayın Sakaki hayırlı olsun gülünüz bunun yanına birkaç yabani gül , kuşburnu yakışır İyi çalışmalar..
Teşekkürler Adem hocam.
Yanına değil de üzerine farklı birkaç değişik ve küçük gül türlerinden aşılamayı düşünüyorum aslında ama daha zamanı var
Seneye şubatta yanına yakışan birkaç kuşburnu bakarız inşallah

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön