View Single Post
Eski 26-05-2014, 15:09   #1
bonsaikon
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2012
Kayısıda Yaprak Küçültme Denemesi

Öncelikle havai köklendirme ile elde ettiğim ağacın önceki serüvenini görebilmeniz için ilgili linki vereyim.

Kiraz-Kayısı Havai Köklendirme Denemelerim

Bu durumda 1 sezon geçirdikten sonra ağacı kök budaması ve gövde budaması yapıp küçülttükten sonra sığ saksıya aldım. Çiçek açtı, yaprakları verdi. Sığ saksıda yapraklı fotoğraf almamışım ancak büyük saksıdaykenki yapraklardan farklı değildi.

Sonrasında tüm yaprakları saplarından budayıp gölgeye alarak 3 hafta kadar beklettim. Sapların dökülmesi gerekiyor diye bilgi almıştım ancak saplar kuruyup dökülmeyince daha fazla güneşsiz bırakmamak için tekrar güneşli normal ortamına aldım.

Yeni yapraklar verdi ve bu yapraklar öncekilere göre şu an dörtte bir boyuta inmiş durumda. Eğer tam anlamıyla küçülmezlerse bir sonraki veya iki sonraki sezonda tekrar denenebilir diye biliyorum. Gerek olursa tekrarlayacağım ancak şu anki boyuttan memnunum.

Yaprakların küçülmesiyle ağacın şekli daha bir ortaya çıktı, dallarda telleme ile başladığım çalışmayı devam ettirip yana doğru kıvrılarak giden bir uzun dal ile şekil vermeye devam edeceğim. Orta ve üst bölümde kalan diğer dalları budayacağım veya küçülteceğim. Ağacın bunca strese yenik düşmemesi için budama işini şimdilik erteliyorum. Görüşlerinize sunulur...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0618.jpg (74.4 KB, 187 views)
Dosya Türü: jpg kayısı mart 2014.jpg (69.0 KB, 186 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf1453.jpg (42.0 KB, 186 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf1762.jpg (65.8 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf1866.jpg (50.3 KB, 188 views)
bonsaikon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön