View Single Post
Eski 26-05-2014, 13:12   #1
Emmazunz
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2013
Emmazunz / Bahçe

Herkese merhaba,
Şehirdeki evimizin depreme dayanıksız raporu çıkınca bahçeli bir ev arayışına girdim ve 2012 yılının Aralık ayında kedilerimle birlikte Heybeliada'ya göç ettik.Lise yıllarına kadar Bursa'da bahçeli bir evde büyümüş ancak meslek hayatına atılınca evde bir saksı dahi bulunduramamıştım. Ada'ya taşınmak beni çocukluk günlerimin bahçeli ev hayatına geri götürdü. Anneannemi ve Annemi hep bahçede birşeylerle uğraşırken hatırlarım. Şimdilerde ben de aynı şekilde eve giremiyorum.

Taşındığım evde 20 yıl kimse oturmamış, bu yüzden ağaç ve çok yıllık bazı bitkiler dışında bahçe bir hayli bakımsız kalmış.2012-2013 kışı öyle geçti. Bahar gelince var olan bitkilerin ve toprağın ıslahı için çalıştım. Geçtiğimiz Eylül ayında bahar için hazırlıklara başladım. Hocam 100'den aldığım nergis ve lilium soğanları diktim. Zakkumlara gençleştirme budaması yaptım, yıllardır aynı saksılarda kurumuş kalmış ortanca ve aspidistraları ayırdım ve Nisan ayından itibaren de başta Alibeyköy'deki Belediye fidanlığı olmak üzere çiçek fideleri ve saksı bitkileri ile bu terkedilmiş,üzgün bahçeyi biraz olsun neşelendirmeye çalışıyorum.

Becerebilirsem henüz çok yeni olan bu uğraşımı aşağıda fotoğraflarla sizlerin tavsiye ve eleştirilerinize sunacağım.

Bahçenin bulunduğu şehir :İstanbul

Bahçenin büyüklüğü :700 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :sabah ve ikindi Güneş alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :8

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :Ev ve bahçe uzun yıllar boyu kapalı olduğu için bir hayli bakımsızdı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :Üç yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :Tasarım da yapmadım yardım da almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?Yok

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :Yok

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :Bolca çam,leylak,filbahri,Gül,aspidistra,şakayık,erik,Ac em borusu,hanımeli

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :Yok

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :Ağaç şakayıklar

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :Evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :2 tane Sarnıç var

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :Mümkün oldukça Sarnıç suyu kullanıyorum

Toprak özellikleri :sarı killi toprak

Kompost yapıyor musunuz? :Evet

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :Adaya uygun olmayan pek çok bitkiyi kaybettim.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :Güllerdeki külleme ve pas hastalığı ve Taflanlardaki mantar için Bayfidan ve Antrocol karışımı,Gül haşereleri için
Chrysamed(çok iyi netice aldım),kabuklu ve kabuksuz salyangozların iştahla yedikleri bazı bitkilerin (hoya,ekinezya,çuha)etrafına mavi renkli granül bir ilaç var yağmur sonrası onu kullanıyorum,diğer yerdekileri elle toplayarak ormana bırakıyorum.Çamlardan düşen kara tırtılları da toplayıp uzaklaştırıyorum.
Bahçeniz organik mi? :Az miktarda sebze var,fide ve tohumları Eminönü'nden alıyorum, ilaçlama yapmıyorum.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :Toprağa ekili çiçekler için Koyun gübresi,uzun salınımlı gübreler, saksıdakilere Genta'nın muhtelif sıvı gübreleri.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :Fare var herhalde kedilerin öldürüp bıraktıklarını görüyorum ara sıra.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :Sarnıça bağladığım dalgıç motoru ve hortumla yapıyorum.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :Bahçenin Güney kısmı dağ, kuzey kısmı deniz. Etraf orman olduğu için ağaçlar rüzgarı ve yağmuru perdeliyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :2 yıl önce vahşi bir kedi ısırdığında olmuştum.

Düzenleyen Emmazunz : 29-05-2015 saat 10:30
Emmazunz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön